הגבלת ייצוג בעל דין ע"י עורך דין בהליך תביעות קטנות

מאת:

בישראל קיימת עמותה בשם "המועצה הלאומית להתנדבות בע"מ", שתפקידה לסייע לאזרח הקטן. בין היתר, רשאים נציגי העמותה לאייש עמדות בבתי משפט לתביעות קטנות, לצורך מימוש זכויותיהם של המתדיינים. תפקידו של נציג העמותה בעמדה זו, נקרא "טוען מוסמך".

אחד מהטוענים המוסמכים של העמותה, הינו גמלאי בן 76, שסיים בשנת 2010 קורס "טוענים מוסמכים בתביעות קטנות" מטעם העמותה. במקביל להתנדבותו בעמותה, נרשם הגמלאי ללימודי משפטים. בסיום לימודיו ניגש לבחינות הלשכה והוסמך כעורך דין.

לאור הסמכתו הנ"ל, החליטה העמותה שלא להתיר את המשך התנדבותו בעמותה. הגמלאי עתר לביהמ"ש כנגד החלטה זו של העמותה (ה"פ 19803-06-17). במסגרת נימוקיו, טען הגמלאי כי לימודי המשפטים נועדו להעניק סיוע טוב יותר לפונים לעמותה, והנה כעת, משרכש את הכלים המתאימים, מונעת ממנו העמותה מלממש כלים אלה שרכש.

ביהמ"ש דחה את בקשתו של הגמלאי ונימק כי תכלית המסלול המהיר בתביעות קטנות, הינה מתן אפשרות לאזרח הקטן לקיים הליך מהיר ויעיל, זאת בין היתר, ע"י הגבלת בעלי הדין מייצוגם ע"י עורכי דין.

יוצא איפוא, כי החלטת העמותה, מבוססת על הוראות החוק (סעיף 63 לחוק בתי המשפט) האוסרות ייצוג משפטי פרונטלי.

כן ציין ביהמ"ש, כי ככל שהיה מתיר את המשך עבודתו של הגמלאי בעמותה, הרי שבכך, היה מעניק יתרון לפוני העמותה על פני בעלי דין אחרים שנדרשים להתמודד עצמאית בתובענה הקטנה.

התובענה נדחתה והגמלאי חוייב בהוצאות בסך 20,000 ₪.

 

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

תחומי ההתמחות שלנו