ביטול עסקה לרכישת טלפון סלולארי

מאת:

בית משפט המחוזי בנצרת, בבר"ע 000255/09 שלום שלמה נגד חברת סלקום בע"מ, שניתן בתאריך 05/01/10, דן בביטול עסקה לרכישת טלפון סלולארי במסגרת בקשת רשות ערעור שהוגשה על פסק דין של בית המשפט לתביעות קטנות.

במקרה הנדון, התקשר המבקש עם המשיבה בעסקה לרכישת מכשיר פלאפון, אותה ביטל לאחר כשלושה ימים, אך זו סירבה לכך והמשיכה לחייב אותו בחיוב חודשי בגין המכשיר. במהלך הדיון בבית משפט לתביעות קטנות, הסכים נציג המשיבה לבטל את העסקה ולהפסיק לחייב את המבקש מיום מתן פסק הדין ולא מיום ביטול העסקה על ידי המבקש ועל החלטה זו של בית המשפט לתביעות קטנות הוגש הערעור.

בית המשפט המחוזי, דחה את טענת המבקש, לפיה מותר להחזיר מוצר בתוך שבועיים מיום הקנייה, כאמור בסעיף 14 לחוק הגנת הצרכן, שכן אין מדובר ב"עסקה ברוכלות", שהרי המבקש רכש את המכשיר בסניף.

בית המשפט המחוזי, קבע כי הסעיף העוסק במדיניות ביטול העסקה דנן, הנו סעיף 4ג', המחייב את המשיבה לפרסם בשלט את מדיניות החזרת המוצרים וכן בתקנות הגנת הצרכן (הצגת מודעה בדבר מדיניות החזרת טובין) הדנות בכללים ובתנאים הנדרשים להצבת השילוט. כך למשל עליו להיות במקום הנראה לעין, על יד כל קופה ובאופן שהצרכן יוכל לקרוא בנקל את הכתוב בה. כמו כן, גודל השלט צריך שיהא בעמוד שרוחבו 21 סנטימטר ואורכו 29 סנטימטר, כשבראשו כותרת "מדיניות החזרת מוצרים", עם הדגשה בקו תחתי ועוד כהנא וכהנא תנאים נוספים. לגופו של עניין, קבע בית משפט המחוזי, כי היות והמשיבה לא המציאה פרטים מספיקים בכדי להוכיח כי הוצב שלט ומולאו התקנות והכללים, יש לקבל את הערעור והתיק הוחזר לבית המשפט לתביעות קטנות, על מנת שידון בסוגיה זו.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור