ביטוח חיים למשכנתא

מאת:

כיום, בכדי לקבל משכנתא מהבנק, חייב נוטל המשכנתא לבטח עצמו בביטוח חיים, כך שאם חס וחלילה, נוטל המשכנתא נפטר, תשלם חברת הביטוח את יתרת סכום המשכנתא לבנק ותסלק את חוב הנפטר.

לעיתים, חברות הביטוח מערימות קשיים ולאחר שנפטר המבוטח, הן מתחמקות מתשלום חוב המשכנתא מסיבות שונות, כגון: לא שולמו הפרמיות והפוליסה בוטלה, המנוח ביקש להפסיק את ההפרשות לביטוח חיים וכיו"ב. אולם הטענה החביבה (והשכיחה) ביותר אצל חברות הביטוח היא טענת "אי גילוי". הטענה כי המנוח/ה לא גילו בטרם הצטרפותם לפוליסה, בעת שחתמו על הצהרת בריאות, על המחלה ממנה סבלו טרם הצטרפותם לפוליסה ו/או על תאונה אותה עברו טרם ההצטרפות לפוליסה ו/או על תרופות קבועות אותם הם נוטלים וכיו"ב.

יש לציין, כי לעיתים רבות, חברת הביטוח שולחת מכתב דחייה "על אוטומט" ופועלת "בשיטת מצליח". חברת הביטוח דוחה את הבקשה לתשלום יתרת המשכנתא (בהתאם לפוליסה אשר רכש המנוח). בכל מקרה, ורק במידה והמבוטח או מי מטעמו יפנה לעו"ד ויגיש תביעה, אזי אולי בסוף תשלם חברת הביטוח, מתוך הנחה כי רוב האנשים ישלימו עם רוע הגזירה ולא יערערו על קביעת חברת הביטוח.

יש לזכור כי במקרה של תביעת פוליסת ביטוח, תקופת ההתיישנות הינה 3 שנים מיום מקרה הביטוח. לאחר שחלפו 3 שנים, תתיישן התביעה ולא תוכלו לתבוע בגינה.

פסיקות בנושא ביטוח חיים למשכנתא

ישנן פסיקות רבות בעניין זה של "אי גילוי" ופעמים רבות ביהמ"ש דוחה את טענות חברת הביטוח ומקבל את תביעת המבוטח. הטענות השכיחות בקרב חברת הביטוח בעניין אי גילוי הנן:

אי ציון הבעיה הרפואית ממנה סובל המבוטח- לעיתים רבות, חברת הביטוח אינה שואלת בתצהיר הבריאות עליו חותם המבוטח את המחלה ו/או הבעיה ממנה סבל המבוטח ולפיכך, לא הצהיר עליה וחברת הביטוח לא תוכל "להיתלות" על טענה זו.
לעיתים, הבעיה "שהוסתרה" כביכול איננה בעיה רצינית אשר בגינה הייתה יכולה חברת הביטוח לדחות את התביעה.

זאת ועוד, חברת הביטוח דוחה תביעות מפאת מחלה שלא הוצהרה בתצהיר, אולם מסתבר כי אותה מחלה, כלל אינה קשורה למותו של המבוטח/ת. אם לדוגמא, המבוטח לא הצהיר כי הוא סובל ממחלת לב כרונית, דבר שהיה עליו להצהיר, אך בסופו של דבר הוא נפטר כתוצאה מתאונת דרכים, ללא קשר למחלתו, הרי שעל חברת הביטוח לשלם את חובה בהתאם לפוליסה.

כמו כן, כאשר מבוטח לא מצהיר נכונה בתצהיר הבריאות, על חברת הביטוח להוכיח "כוונת מרמה" מצד המבוטח. עליה להוכיח כי המבוטח פעל בחוסר תום לב והבין את מצבו ועל אף כל זאת הצהיר ללא ציון בעייתו הרפואית.

מסקנה: חשוב לדעת שאם חברת הביטוח דוחה את תביעתכם, אין זה סוף פסוק ! מומלץ לפנות לעו"ד מומחה בתחום בכדי שיבחן האם יש מקום וסיכוי להצליח בתביעה כנגד חברת הביטוח, שכן פעמים רבות חברות הביטוח דוחות תביעות ללא כל סיבה מוצדקת ועו"ד מיומן ומקצועי ידע כיצד להתמודד עם כך.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן