מהי פנסיית זקנה?

מאת:

בעקבות צו הרחבה לפנסיית חובה בישראל שנכנס לתוקפו בשנת 2008, המכונה בפי כל "הסכם פנסיית חובה", או "חוק פנסיית חובה", המעסיק מפריש לכל עובד מידי חודש בחודשו כספים לקרן הפנסיה. המטרה היא כי בבוא הגיע העובד לגיל פרישה, הוא יהא זכאי לתשלום קצבתי חודשי בגין פנסיית זקנה.

אדם המגיע לגיל פרישה זכאי לקבל קצבת זקנה מהמוסד לביטוח לאומי ובנוסף יהא זכאי לקבלת פנסיית זקנה מהקרן בה הוא מבוטח.
החל מגיל 60, זכאי המבוטח לקבל פנסיית זקנה מהקרן, אולם אין זו חובה, שכן ישנם מבוטחים הממשיכים לעבוד עד גיל 67 ובמקרה זה הם יקבלו את פנסיית הזקנה החודשית שלהם החל ממועד הפרישה.

פנסיית זקנה – סכום הקצבה

סכום הקצבה המשולמת לאדם על ידי קרן הפנסיה משתנה מאדם לאדם בהתאם לגובה המשכורת בה היה מבוטח. קריטריון נוסף לקביעת גובה הקצבה הוא מספר שנות העבודה של מקבל הקצבה. ככל ששנות העבודה של מקבל הקצבה רבות יותר, כך גדלה קצבתו החודשית.

שיעור הקצבה המשולמת לכל אדם מחושב באופן הבא: סכום ההפרשות שנצברו לזכותו של המבוטח במהלך כל שנות עבודתו בהתאם למשכורתו, מחלקים את הסכום שנצבר בהתאם למקדם הידוע בקרן. התוצאה הינה סכום הקצבה החודשית שהאדם יקבל.

המשמעות של חישוב זה היא שככל שהאדם עובד מספר שנים רב יותר, ומתחיל לקבל את פנסיית הזקנה המגיעה לו מהקרן בגיל מאוחר יותר, נצבר לזכותו סכום גדול יותר, ועל כן סכום הקצבה המשולמת לו גבוה יותר.

יש לזכור כי בעת יציאה לפנסיה, על המבוטח להודיע לקרן כי הוא פרש. ללא הודעה, הקרן לא תתחיל בתשלום החודשי.
טיפ: יש להודיע לקרן על כוונה לצאת לפנסיה מבעוד מועד ועל המקדים תבוא הברכה, זאת מאחר והטפסים שיש למלא אל מול הקרן הם רבים ולעיתים אף "מסורבלים" ולוקח זמן רב עד קבלת האישור. כמו כן, רצוי להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום הפנסיה, אשר יוכל אף ללוות את העובד הפורש בתהליך הפרישה, ולוודא כי הוא מקבל את המקסימום.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן