חלוקת חסכון פנסיוני בעת גירושין

מאת:

סוף סוף בא הקץ להתדיינויות אינסופיות בעניין חלוקת כספי חסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדים. ב-6.8.2014 פורסם חוק לחלוקת חסכון פנסיוני בין בני זוג שנפרדו, תשע"ד-2014.  חוק זה קובע  בין היתר שבמקרה שגרושה שהיתה נשואה לבן זוג לשעבר שהלך לעולמו, תהיה זכאית היא להיכלל בין שאיריו ותהיה זכאית לכספי פנסיה כשאירה.  את החלק לו תהיה זכאית, יקבע בית המשפט.  זכות זו תהיה קיימת לגרושה על פי החוק החדש רק במקרה שהיתה נשואה עם הנפטר לפחות 10 שנים, או שלוש שנים במקרה שהבעל יצא כבר לגמלאות.

במקרה שהגרוש עדיין בחיים תהיה קופת הפנסיה שלו מחוייבת להעביר לגרושה את חלקה מבלי שתהיה נתונה עוד לחסדיו.  במקרה של מותו כגמלאי, תהיה הקופה מחוייבת להעביר לגרושה את חלקה תוך פגיעה בחלקה של בת הזוג הנוכחית שהיתה ערב מותו של הגרוש.  עוד קובע החוק, כי במידה והגרוש ירצה לבצע שינויים שונים במועדי משיכת הכספים, דחיית גיל הפרישה או היוון או כל שינוי אחר, תידרש לכך הסכמתה של הגרושה.  וכך יוצר החוק הגנה מכסימאלית על זכויותיה של הגרושה בכספי הפנסיה של הגרוש. כמובן שזכות זו מותנית בכך שהיא תמומש אך ורק בהגיע הגרוש לגיל פרישה או מוות, המוקדם מביניהם.  חוק זה ייכנס לתוקפו רק בעוד כחצי שנה ויכלול בו את כל הנשים שקיבלו פסק דין בשנתיים האחרונות.

אין ספק שחוק זה בתחום דיני פנסיה מקטין את כמות המחלוקות, הגם שלא את כולם, בכל הקשור לאיזון כספי הפנסיה של שני המינים בעת גירושים ו/או מוות.

 

דוד סער, עו"ד

לקריאה נוספת:

–פנסיית נכות

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן