זכאותה של אלמנה לפנסיית שאירים לאחר הגירושים

מאת:

בק"ג 38644-09-12, ברקן נ' עיריית חיפה, נדון ערעור בו נבחן האם המערערת הייתה ידועה בציבור של המנוח, לצורך בחינת זכאותה לגמלת שאירים.

המערערת והמנוח נישאו בשנת 1981, והתגרשו בשנת 2004. המנוח פרש לגמלאות ביום 1.1.2004 והחל לקבלת קצבה בהתאם לחוק שירות המדינה ונפטר ביום 30.9.2011.

לאחר פטירתו, פנתה המערערת לעירייה בבקשה להכיר בה כידועה בציבור לעניין גמלת שאירים לפי חוק הגמלאות, כאשר לטענתה, בשנת 2008 היא והמנוח חזרו לחיות ביחד כבני זוג לכל דבר ועניין. העירייה דחתה את התביעה וסברה שלא הוכח כי הם היו ידועים בציבור.

בסעיף 4 לחוק הגמלאות, נקבע כי שאיריו של נפטר הם:

"מי שהיתה אשתו בשעת מותו, לרבות מי שהיתה ידועה בציבור כאשתו וגרה עמו אותה שעה"

כלומר, על המערערת להוכיח שהיתה ידועה בציבור של המנוח וגרה עימו בשעת מותו בשלוש השנים שקדמו לכך.

להוכחת החיים במשותף של ידועים בציבור לא מספיק להוכיח צורך אישי על בסיס של נוחות, כדאיות כספית או אינטרס אחר, אלא להראות כוונה כנה ורצון אמיתי לקשירת הגורל המשותף של בני הזוג, תוך הוכחת ניהולו של משק בית משותף ומגורים יחדיו בחיי היום יום. כאשר מדובר בבני זוג שהתגרשו וחזרו לחיות ביחד, הדרישה היא לרמת הוכחה מוגברת של היותם ידועים בציבור.

סממן מובהק לקיומו של "תא משפחתי" הוא מגורים משותפים המהווים ביטוי למהות היחסים ולכוונת הצדדים לחיות חיי שיתוף של איש ואשתו.

בית הדין השתכנע כי בני הזוג ניהלו משק בית משותף, וכל אחד מהם תרם כפי יכולתו, הם בילו יחדיו, טיילו והלכו יחד לאירועים, ערכו קניות משותפות ותכננו לשפץ את הדירה. לבני הזוג ילדה נכה, ובית הדין קבע כי חיים משותפים לצורך טיפול ודאגה לילדים ובפרט לילד הסובל מנכות ו/או צרכים מיוחדים אינה שוללת את היותם של בני הזוג ידועים בציבור. הרצון המשותף לחיות ביחד למען הבת מעיד על קשירת גורל המבוססת על נאמנות ומסירות לתא המשפחתי.

בסופו של יום, אמור, הערעור התקבל ונקבע כי האלמנה זכאית לגמלת שאירים.

 

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן