הפחתת היקף המשרה עקב יציאה לשבתון אינה פוגעת בפנסיה

מאת:

בק"ג 16350-02-12, שדה נ' מדינת ישראל, נדונה תביעה של מנהל מחלקה בבית חולים שעבד במשך 32 שנים במשרה מלאה בתוספת תפוקה, וב-9 החודשים האחרונים לעבודתו עבד בשליש משרה, עקב יציאתו לשבתון. המערער יצא לפנסיה וקיבל גמלה על-פי שכר קובע ללא תוספת תפוקה. השאלה בה נדרש בית הדין להכריע היא, האם על המדינה לשלם את הפנסיה של המערער בגין שכר הכולל תוספת תפוקה.

על פי חוק שירות המדינה, היה המערער אמור לפרוש לפנסיה בגיל 67. עד שנת 2010 קיבל המערער תוספת תפוקה הואיל ועבד במשרה מלאה. מאחר שלמערער הייתה זכאות לחופשת שבתון מאוניברסיטת תל-אביב, הוא יצא לחופשה והמשיך להיות מועסק ב- 1/3 משרה, על מנת שתקופה זו תזכה אותו בפנסיה, ותכנן לפרוש לגמלאות עם שובו.

בכל תקופת עבודתו, נוכו 2% משכרו גם בגין תוספת התפוקה, שהוכרה כתוספת קבועה וחלק מהשכר הפנסיוני של הרופאים.

כאשר יצא המערער לפנסיה, התברר לו כי הוא לא מקבל פנסיה עבור תוספת התפוקה ושהפנסיה שלו נמוכה בכ- 2,000 ₪ לעומת מצב בו היה שב למשרה מלאה בחודשי עבודתו האחרונים בבית החולים.

בית הדין קבע כי על המדינה היה לשלוח למערער הודעה על גובה שכרו לפנסיה לפני פרישתו, ואם היה נשלח מכתב כזה המערער יכול היה לתקן זאת. מסמך כזה הוצג לראשונה רק בדיון החקירות, ולא הוצג אישור מסירה שלו, ועל כן נפסק כי לא ברור האם המכתב נשלח ולמי הגיע.

בחודש נובמבר 2011, כאשר המערער למד לראשונה על גובה הפנסיה לו הוא זכאי לרבות אי הכללת תוספת התפוקה בפנסיה, הוא ערך בירורים, אולם לא ניתנו לו תשובות. יצוין כי במועד זה המערער יכול היה לחזור לעבוד מאחר והוא טרם הגיע לגיל הפרישה.

בית הדין קבע כי מדינת ישראל הפרה את החובות החלות עליה מכוח התקש"יר, פעלה בחוסר סבירות ופגעה במערער. על המשיבה חלה חובה מוגברת לפעול בדרך המקובלת. לא יכולה להיות מחלוקת כי המערער הוטעה, שכן האדם הסביר לא היה מפחית את הפנסיה במו ידיו עקב יציאה לשבתון.

המשיבה פגעה בגובה הפנסיה ולוּ הייתה פועלת על פי דין ניתן היה להשיב את המצב על כנו. לכן, לא ייתכן שהפנסיה תתבסס על 9 חודשי עבודה מתוך 35 שנות עבודה וניתן בנסיבות העניין לערוך חישוב נפרד לשתי התקופות ולהקיש מסעיף 7 לתקנות פיצויי פיטורים, הקובעות כי עובד שעבר לעבוד ממשרה מלאה למשרה חלקית, חישוב פיצויי הפיטורים ייעשה בנפרד לכל תקופה.

דוד סער, עו"ד

לקריאה נוספת בתחום:

*פנסיית נכות

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן