ביטוח מנהלים או קרן פנסיה – מה עדיף ב- 2015?

מאת:

לרשות העובדים עומדים שני אפיקי השקעה עיקריים, אשר מטרתם להמיר את הסכום הנצבר בהם, במועד פרישתו של האדם לגמלאות, לקצבה חודשית, אשר תאפשר לו להתקיים בכבוד מרגע הפרישה ועד ליומו האחרון: קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים, לכל אחד משני האפיקים יתרונות וחסרונות בסיסיים משלו, אשר הופכים אותו ל"מתאים" יותר או "מתאים" פחות לכל מבוטח באופן ספציפי.

ראשית, מונח יסוד בסיסי החיוני להבנת ההמשך – מקדם ההמרה לקצבה: מקדם ההמרה לקצבה הוא הערכת תוחלת החיים של המבוטח הפורש, כמה זמן נשאר לו לחיות מרגע יציאתו לגמלאות ועד למותו.

מהי קרן פנסיה?

קרן פנסיה היא תוכנית חסכון אשר מבטיחה לעובד השכיר ולעצמאי תשלום חודשי, לכל ימי חייו מרגע הגיעו לגיל הפרישה (פנסיית יסוד). בנוסף, קיימות קרנות פנסיה מקיפות, המכסות קצבה חודשית במקרה של נכות וקצבת פנסיה לשאירי בשרו של המבוטח, במקרה של מותו. גובה הקצבה החודשית לאחר הפרישה, נקבע על פי מספר פרמטרים, אשר הדומיננטיים בהם הם גובה החיסכון שנצבר ומקדם ההמרה לקצבה (במקרה של קרן פנסיה, המקדם נקבע על ידי תקנון קרן הפנסיה ומשתנה מעת לעת). בשנת 2008 חוקק בישראל חוק פנסיה חובה שבאמצעותו יכול כל עובד להפריש כספים לקרן הפנסיה שברשותו, דבר המסייע לתכנון הפיננסי שבעתיד יבוא לעזר בגיל פרישה.

להרחבה בנושא זה – קיראו עוד בנושא תכנון פיננסי באתר גורן

מהו ביטוח מנהלים?

ביטוח מנהלים, בבסיסו, הוא סוג של פנסיה מקיפה, אשר כוללת קצבה חודשית בעת הפרישה ושני מרכיבים ביטוחיים עיקריים נוספים: ביטוח שאירים וביטוח אובדן כושר עבודה (נכות).

עד כאן, ביטוח מנהלים דומה לקרן פנסיה, אולם, כאן מתחילים ההבדלים.

ההבדלים בין שניהם:

  • מנגנון פרטני או מנגנון קולקטיבי – ביטוח מנהלים נחתם, ספציפית, בין העובד לחברה המבטחת אותו. ברוב המקרים, הוא יודע בדיוק מה הם תנאי הפוליסה. תנאים אלה אף אינם מושפעים ממבוטחים אחרים. בקרן פנסיה המנגנון הוא קולקטיבי ולכן, במידה שבשנה מסוימת, קרן פנסיה נתבעה על ידי מספר רב של מבוטחים, העלות תתחלק בין כל העמיתים באותה קרן פנסיה.
  • מקדם המרה קבוע או משתנה – עד שנת 2013, יתרונם העיקרי של ביטוחי המנהלים היה מקדם ההמרה לקצבה הקבוע מראש (ז"א, ברגע החתימה על הפוליסה כבר ידעת מה יהיה מקדם ההמרה), בעוד שבקרנות הפנסיה, המקדם משתנה ומתעדכן עם השנים, ונקבע על פי הערכות תוחלת החיים ביום הפרישה).
  • גמישות בהגדרות ובמרכיבי הפוליסות –  מרכיב אובדן כושר העבודה בביטוח מנהלים מאפשר לבטח סוג עבודה ספציפי: אם ניקח לדוגמא רופא-מנתח: בקרן פנסיה הוא יוכל לבטח רק את היכולת לעסוק ברפואה, בעוד בביטוח מנהלים, הוא יכול לבטח גם את היכולת שלו לנתח. בקרן הפנסיה, לרוב, מוגבלת קצבת השאירים לבן/בת הזוג של המבוטח, בעוד בפוליסת ביטוח מנהלים, המבוטח יכול לבחור למי יועברו כספי הביטוח.
  • עלויות ניהול – עלויות ניהול ביטוחי מנהלים נחשבות ליקרות באופן משמעותי מאלה של קרנות הפנסיה.

לסיכום

הרפורמות והשינויים שחלו בשנים האחרונות בתחומי קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים הפכו את הקערה על פיה. אם בעבר, היה ניתן לומר שביטוחי המנהלים עדיפים עבור אנשים מסוג X, בעוד קרנות הפנסיה הן אידיאליות עבור אנשים מסוג Y, כיום, בישראל של 2015, יש לבדוק התאמתה של כל פוליסה ספציפית, בהתייחס למבוטח ולנתוניו.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן