חבות המעביד לנזקי עובד שלקה בליבו

מהו היקף חבות המעביד לנזקי עובד שלקה בליבו עקב ויכוח סוער במקום העבודה?

בית המשפט העליון, קבע בפסק הדין ע"א 9073/09 בעניין אסותא- מרכזים רפואיים בע"מ נ' מיכאל שרף, מיום 14.6.11, כי לא בגין כל נזק מוטלת אחריות ו/או חבות על המעסיק במשפט הנזיקין, גם אם בית הדין לעבודה הכיר בנזק כנזק מעבודה המכוסה בדין הסוציאלי.

באותו מקרה, דובר בסכסוך עבודה שפרץ בין העובדים לבין הנהלת המעביד לגבי תוספת תשלום בגין העבודה במשמרת לילה.

בתקופה זו היה טכנאי אחד ויחיד שהמשיך לעבוד במשמרות לילה חרף סכסוך העבודה. על רקע עבודתו במשמרת הלילה, נוצרו בינו לבין העובדים האחרים, ריבים, מתחים וויכוחים יומיומיים, עד שביום אחד צעקו עליו 4 עובדים , אשר תקפו אותו מילולית בשל כך שהוא ממשיך לעשות תורנויות בלילה, למרות שהוכרז סכסוך עבודה עם הנהלת המעביד.

עקב הויכוח שהתנהל ב "טונים גבוהים", לקה אותו עובד באוטם שריר הלב.

בית הדין האזורי לעבודה הכיר בקשר הסיבתי בין האירוע כאירוע חריג בעבודה שגרם לאוטם שריר הלב לבין הויכוח בעבודה, והעובד הוכר ע"י המוסד לביטוח לאומי כנפגע עבודה.

בית המשפט העליון פסק כי יש להבחין בין דיני הביטוח הסוציאלי, לבין דיני הרשלנות, וקבע כי חרף הכרת בית הדין האזורי לעבודה באירוע כתאונת עבודה, אין המעביד מבטח של עובדו בביטוח "כל הסיכונים".

בית המשפט העליון קבע, כי גם אם נגרמה לעובד תאונה במהלך העבודה ועקב העבודה, אחריותו של המעביד תוכר רק אם יוכח "אשם" מצידו, אם במסגרת עוולת הרשלנות ואם במסגרת עוולת הפרת חובה חקוקה. אלא שעל מנת לייחס אשם למעביד במסגרת עוולת הרשלנות, יש להוכיח כי המעביד "יכול" היה לצפות את אירוע הנזק. בעניין תאונת עבודה בדמות אוטם שריר הלב , קבע בית המשפט העליון כי הדבר כרוך בקשיים ולא ניתן לראות במעביד כאחראי לכך.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן