רשלנות רפואית בלידה – כל המידע החשוב והמקיף (מעודכן ל-2024)

מאת:

כל מה שצריך לדעת כדי להגיש תביעת רשלנות רפואית בלידה

לחולה יש זכויות ! לרופאים יש חובות ! אולם מעטים יודעים לזהות מתי ניתן לומר שבוצעה רשלנות רפואית ולאיזה עורך דין לפנות.

במהלך השנים האחרונות חלה עלייה בכמות התביעות המוגשות כלפי רופאים ו/או מוסדות רפואיים. יחד עם זאת, לא בכל מקרה של נכות או מוות ישנה רשלנות, והדבר מצריך בדיקה מקצועית של עורך דין רשלנות רפואית ותיק ומנוסה בתחום.

לבחינת זכויותיכם, אומדן סיכויי התביעה ושיעור הפיצוי, נדרש עורך דין רשלנות רפואית מיומן שיוכל לבחון את נסיבות המקרה, להפנות לחוות דעת מתאימות וללוות אתכם לאורך התהליך, שהינו מורכב ביותר.

מהי תביעת רשלנות רפואית – מהי תביעה בגין התרשלות רפואית

ככלל, עוולה נזיקית מורכבת משלושה יסודות – מעשה/מחדל, הנזק, והקשר בין המעשה/מחדל לבין הנזק (מה שנקרא "קשר סיבתי").

רשלנות רפואית הינה מתן שירות רפואי, שאינו תואם את הטיפול המצופה לפי הסטנדרט הנהוג, גרימת נזק בשל הטיפול הרפואי הלקוי, והקשר ביניהם. משמע – נדרש להוכיח כי הבחירה בפרוצדורה שנבחרה, או הדרך שבה בוצעה הפרוצדורה, סוטה מהנהוג בתחום במקרה של המטופל הספציפי, כך שניתן לומר כי בחירה בפרוצדורה זו אינה סבירה, ומשום כך נגרם הנזק.

על מנת לקשור בין הטיפול הרשלני לבין הנזק נדרשת חוות דעת רפואית של מומחה – ורצוי שהמומחה יהיה בעל שם ותפקיד בכיר במערכת הבריאות, זאת מהטעם שיוכל להגן על עמדתו בבית משפט מול המומחה שיתייצב מטעם המוסד הרפואי שאותו תובעים.

לא כל טיפול רפואי שגרם לנזק, מהווה עילה ל- תביעת רשלנות רפואית פגם בשיקול הדעת או טעות כנה הינם הגיוניים, כל עוד לא חרגו ממתחם הסבירות בהתייחס למצופה מהרופא הסביר (כיצד היו פועלים רופאים אחרים באותו המצב).

איך להגיש תביעת רשלנות רפואית בלידה – הגשת תביעה עורך דין רשלנות רפואית

בתביעת רשלנות רפואית, צריך להיערך בהתאם תוך לקיחה בחשבון מול מי עומדים – מוסד רפואי רגיל ומיומן בתביעות רשלנות, ולרשותו עומד צוות משפטי ורפואי מהשורה הראשונה, ומכאן החשיבות של עו"ד רשלנות רפואית אשר יודע לנהל תביעות רשלנות רפואית ולצד זה צריך גם מומחה רפואי בעל שם לצורך חוות דעת רפואית רשלנות רפואית

בנוסף, צריך לדעת כי ל- תביעת רשלנות רפואית מתלווים משתנים סמויים, כגון – נהלים, חוזרי מנכ"ל, הנחיות מנהל וכד' – ומכאן החשיבות בליווי של עורך דין רשלנות רפואית ותיק, מנוסה ומקצועי.

סוגי תביעת רשלנות רפואית – עורך דין ליצוג רשלנות רפואית בלידה

ישנן עילות רבות שבגינן אפשר להגיש תביעות רשלנות רפואית בלידה ואלו נבחנות מהמעקב השגרתי במרפאת האם, ועד לטיפול הרפואי שניתן על ידי קופת החולים ו/או מוסד רפואי אליו הגיע כדי לקבל טיפול. רשלנות רפואית בלידה יכולה להתחיל במסגרת המעקב, האבחון, בהסבר שניתן לאורך הדרך, בקבלת הסכמת המטופל לעניינים מסוימים, בטיפול הסיעודי וכו'.

דוגמאות:

 • רשלנות רפואית העדר הסכמה מדעת – למטופל הזכות לקבל מידע אילו הליכים רפואיים חליפיים יכולים להתאים למצבו הרפואי, מה הסיכונים והסיכויים של כל הליך, ובהתאם לכך יוכל לבחור בין החלופות שהוצעו לו על ידי נותן השרות הרפואי.

מתן טיפול רפואי בהעדר הסכמה מהווה רשלנות רפואית ואם קרה נזק ייתכן ויהיה אפשר להגיש בגין מקרה שכזה תביעת רשלנות רפואית באמצעות עו"ד רשלנות רפואית

 • רשלנות רפואית טיפול שחורג מהסטנדרט – מצופה מהרופא שידע מהם ההליכים הסטנדרטים לטיפול במצב הרפואי של המטופל ויהיה מיומן במתן הטיפול. רופא אשר מחליט לתת טיפול שאינו מיומן בו ו/או בוחר בטיפול חדשני שאינו נהוג או שאין הוכחה כי הוא טיפול יעיל למצבו הרפואי של המטופל ו/או מאחר במתן טיפול שמצופה שייתן – מתרשל. במקרה שכזה מומלץ לפנות ל- עו"ד רשלנות רפואית לצורך בחינת סיכויי תביעה על מנת שיעריך האם במקרה שלכם אכן ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית
 • תביעת רשלנות רפואית בשל טעות באבחון – מצופה מרופא שיהיה מקצועי, מנוסה ובעל ידע. כך למשל, מצופה מרופא משפחה לעקוב אחר מצבו הבריאותי של מטופליו ולשלוח אותם מעת לעת לבדיקות כלליות, ולהיות קשוב לטענותיהם ולבדוק אותן. כך למשל, מצופה מרופא במוסד רפואי, לבדוק את מטופליו ולבצע בדיקות דימות מתאימות ובדיקות אחרות על מנת לאבחן את מצבו ולתת לו את הטיפול המתאים.

מטופל שמחלתו לא אובחנה בזמן או נעשתה טעות באבחון ועקב כך לא קיבל טיפול מתאים, ייתכן שיוכל להגיש תביעת רשלנות רפואית ויתכן שיהיה זכאי ל- פיצויים מתביעת רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בלידה – עו"ד רשלנות רפואית בלידה

הריון ולידה, כמו כל מצב רפואי אחר, מלווה לעיתים בסיכונים או סיבוכים הנובעים ממצב בריאותה של האם טרם ההיריון ו/או שנוצרו במהלך ההיריון, ולעיתים סיכונים אלה נובעים ממצב העובר עצמו. לכן, אישה בהריון זכאית למעקב הריון ולסל בדיקות בהתאם לחוזרי משרד הבריאות. בין היתר, היא זכאית לבדיקת סקירת מערכות, לבדיקת חלבון עוברי, מוניטור ועוד.

רופא הנשים אמור לעקוב אחר התפתחות ההריון ובכל מקרה של סטיה, להפנות את האישה לבדיקה מתאימה, וכאשר אישה מגיעה לשלב הלידה, המעקב והבדיקות נעשים בתכיפות רבה יותר.

הציפייה של כל מטופלת היא:

 • שנותן הטיפול הרפואי יזהה במועד אם נוצרה בעיה רפואית
 • במקרה של בעיה – שייתן את הטיפול המתאים
 • ציפייה זו מעוגנת בשבועת הרופא ובחובתו, כמי שאמון לתת שירות רפואי מקצועי ומיומן.

חובה זו חלה על כל מי שנותן שירות רפואי, כגון:

 • אחות
 • מטפל
 • רופא
 • טכנאי רנטגן

ועוד…

ולכן, תביעת רשלנות רפואית בלידה יכולה להיות מיוחסת לכל עובד במוסד הרפואי אותו תובעים.

ותזכרו תמיד – אם יש לכם ספק האם ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית בלידה – פנו בהקדם ל- עורך דין רשלנות רפואית בלידה לקבלת יעוץ מקצועי בנוגע לאפשרות ל- הגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה – ואין לחכות עם זה היות והזמן רץ והתביעה יכולה להתיישן.

רשלנות רפואית בלידה מלווה ברגשות עזים ועוגמת נפש מרובה מצד ההורים, אשר המתינו לאורך כל מהלך ההיריון, ערכו מעקב ובדיקות, וציפו שבתום ההיריון יזכו לראות ולגדל בנחת את פרי בטנם. ואז למרבה הצער, הסתיימה הלידה בילוד עם נכות או עם נזק לאם היולדת, ובמקרים מסוימים ישנה "לידה שקטה" אשר משמעותה – לידת עובר ללא רוח חיים.

לא כל מקרה ניתן למנוע, אולם כדי לדעת אם במקרה שלכם מדובר ברשלנות רפואית בלידה, יש לפנות ל- עורך דין מומלץ ברשלנות רפואית על מנת לקבל ייעוץ מקצועי במקרה של רשלנות רפואית בלידה ול- הערכת סיכויי תביעה במקרה של רשלנות רפואית בלידה

מקרים שיכולים לשמש כבסיס ל- תביעת רשלנות רפואית בלידה

 1. תביעת רשלנות רפואית בלידה – אבחון מאוחר או שגוי של מצוקה עוברית בשל אי ביצוע בדיקה סנטדרטית.
 2. תביעת רשלנות רפואית בלידה – אבחון מאוחר או שגוי של מצוקה עוברית בשל פענוח שגוי של בדיקה, כגון – מוניטור.
 3. תביעת רשלנות רפואית בלידה – אי מתן תשומת לב ראויה לסימנים מקדימים למצוקה עוברית כמו ריבוי או מיעוט מי שפיר, צירים, דימום וכד'.
 4. תביעת רשלנות רפואית בלידה – עיכוב במהלך הלידה עקב מנח הילד או בחירה בפרוצדורה לא מתאימה בעת הלידה.
 5. תביעת רשלנות רפואית בלידה – אי מתן הסבר ליולדת לגבי מצבה ומצב העובר, ופריסת האופציות העומדות לפניה.
 6. תביעת רשלנות רפואית בלידה – אי החתמת יולדת על טופס הסכמה.
 7. תביעת רשלנות רפואית בלידה – אי הפנייה לייעוץ גנטי.
 8. תביעת רשלנות רפואית בלידה – העדר רופא בכיר, במצבי סיכון (הריון בסיכון, ניתוח קיסרי וכד').

העילות המובילות בתחום תביעות רשלנות רפואית בלידה

 • תביעת רשלנות רפואית בלידה בשל הולדה בעוולהבמהלך הלידה נגרם לילוד נזק אשר הוביל לפגיעה, נכות או מוות. במקרה של נכות, הפיצוי יהיה מורכב מהנזקים שנגרמו לילד. במקרה של מוות, הפיצוי יהיה מורכב מהנזק שנגרם להורים.

תחת עילה זו ניתן לכלול יולדת שעוברה נקלע למצוקה עוברית בתהליך הלידה, וסימני המצוקה העוברית לא אובחנו בשל רשלנות רפואית בלידה – עקב כך, העובר לא חולץ בזמן באמצעות ניתוח קיסרי או זירוז, ועקב השתהות זו נגרמה לו פגיעה מוחית קשה, שמתבטאת בדרך כלל בשתוק מוחין  (CP).

ישנם מקרים, של אי התאמה בסוג הדם בין היולדת לבין הילד, שמצריך החלפת דם דחופה, שאחרת הילוד ח"ו יכול למות במהלך הלידה.

 • תביעת רשלנות רפואית בלידה בשל לידה שקטההעובר נפגע ברחם ונולד מת. מנתוני ארגון הבריאות העולמי ה- WHO ישנן כמעט 2 מיליון לידות שקטות בעולם מדי שנה. על פי נתוני משרד הבריאות, מתרחשות בישראל כ – 1,500 לידות שקטות בשנה.

תחת עילה זו ניתן לכלול העדר תשומת לב או אי אבחון סימני מצוקה עוברית בשל אי עמידה בנהלי חדר הלידה (זיהום), אי ביצוע בדיקות סטנדרטיות נדרשות בתכיפות הנדרשת (כמו מוניטור, אולטראסאונד וכו') ואי שימת לב לתסמינים מעוררי חשד – ריבוי או מיעוט מי שפיר, דימום, תכיפות צירים וכד'. איחור באבחון מצוקה עוברית ופעולה זריזה ליילודו ומתן טיפול מתאים, מביאה במקרים מסוימים, לפטירת העובר טרם הולדתו.

נזק שנגרם ליולדת במהלך הלידה ושיכול להוביל למקרה של הגשת תביעת רשלנות רפואית בלידה

נזק שנגרם לאם במהלך הלידה, גם הוא חלק מרכיבי תביעת רשלנות רפואית בלידה

תחת עילה זו ניתן לכלול קרע חמור (דרגה 3-4) עקב:

 1. שימוש בטכניקה לא סטנדרטית תוך הפעלת לחץ על בטן היולדת
 2. שימוש בטכניקות מכשירניות בחוסר מיומנות
 3. השתהות בניתוח קיסרי למרות קיומם של סימנים מקדימים לסיכון והצורך בזירוז הלידה.

סיכונים נוספים שנכנסים במסגרת עילה זו הינם סיבוכים הנגרמים עקב סטיה מטיפול סביר ביולדת במהלך הלידה. כך למשל:

 • היעדר בדיקה אם נותרה שארית שליה ברחם
 • עקרות עקב אובדן הרחם

אם ח"ו המקרה שלכם הוא אחד מאלה שצוינו לעיל, רצוי מאוד לפנות ל- עורך דין רשלנות רפואית בלידה לצורך הערכת סיכוי תביעה – ורצוי מאוד כמה שיותר מהר על מנת שחלילה לא יקרה מצב של התיישנות תביעת רשלנות בלידה

התיישנות תביעת רשלנות רפואית בלידה

ככל תביעה אחרת, גם תביעת רשלנות רפואית בלידה ניתן להגיש עד 7 שנים ממועד הולדת העילה. יחד עם זאת, ישנם חריגים ולכן חשוב לבדוק את הנושא עם עורך דין רשלנות רפואית בלידה

שכר טרחה בתביעת רשלנות רפואית בלידה

שכר הטרחה שתשלמו עבור ייצוג עורך דין רשלנות רפואית בלידה אשר נחשב כ- עו"ד מומחה לרשלנות רפואית יהיה בדרך כלל על בסיס אחוזים, ותלוי בהצלחה.

הצלחה ב- תביעה רשלנות רפואית בלידה משמעה פיצוי משמעותי, לרבות – החזר הוצאות המשפט והוצאות רפואיות, עלויות ריפוי ושיקום, הפסדי שכר ועוד. הכל בהתאם לנזק שנגרם ונסיבותיו.

אם קרה לכם מקרה ואינכם יודעים האם אפשר להגיש תביעת רשלנות רפואית בלידה או לא – חשוב מאוד לפנות לקבלת יעוץ עורך דין רשלנות רפואית לצורך הערכת סיכויי תביעה או לצורך בדיקה האם במקרה שלכם אפשר יהיה לפעול בדרך של הגשת תביעת רשלנות רפואית לבית משפט – מוזמנים לפנות אל משרדנו ונשמח לסייע לכם בנושא.

 

דוד סער, עו"ד עורך דין רשלנות רפואית

 

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

  ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

  דילוג לתוכן