קביעת אחוזי נכות בביטוח לאומי בנוגע לתאונת עבודה

מאת:

במקרים בהם קרתה תאונה במסגרת העבודה שממנה נפגעתם ברמה הפיזית ו\או הנפשית, חשוב להכיר כי קיים הליך מול המוסד לביטוח לאומי בו יקבעו לכם אחוזי נכות, כשבהתאם להם יקבע גובה הפיצוי הכספי אותו תקבלו, אם בכלל.

אנשים רבים שנפגעו במהלך עבודתם מודעים לעובדה כי פנייה למוסד לביטוח הלאומי ללא ליווי של עו"ד מהווה מהלך שאינו כדאי. זאת בשל העובדה כי במקרים אלו יפעלו אותם אנשים באופן שיכול להוביל את המוסד לביטוח לאומי לקבוע להם אחוזי נכות נמוכים יותר, או אפסיים, מאלו שהיו יכולים לקבל, לו היו פועלים באופן ראוי יותר וזאת לצד ליווי של עורך דין תאונות עבודה מקצועי שיידע להעניק להם מעטפת מקצועית מהימנה ומועילה.

הבסיס החוקי בקבלת פיצויים מהמוסד לביטוח לאומי עקב תאונת עבודה

בישראל כל העובדים מבוטחים במסגרת ביטוח תאונות עבודה מטעם המוסד לביטוח לאומי. תכליתו של אותו מוסד הינה סוציאלית והוא מיועד לסייע, בין היתר, לעובדים שנפגעו במסגרת עבודתם ולפצותם על אובדן ההכנסה, לאחר שפגיעתם הובילה לכך שלא יוכלו עוד לעבוד במקצוע שלהם, בין אם מדובר על תקופה זמנית ובין אם באופן קבוע.

סעיף 79 לחוק הביטוח הלאומי מגדיר תאונת עבודה ככזו שקרתה לעובד במהלך עבודתו ובעקבותיה. במקרים של עצמאיים קובע החוק כי תאונת עבודה תחשב לכזו אם קרתה לאותו נפגע במהלך עבודתו ובעקבותיה. בנוסף לכך, גם במקרים של תאונות דרכים שאירעו לעובדים בדרכם לעבודה או בחזרה לביתם תחשב כתאונת עבודה.

זכאות מיידית לאחר תאונה בעבודה

במקרים בהם אדם סבל מפגיעה במסגרת עבודתו והוא אינו יכול לעבוד בסמוך לאותה פגיעה, הוא יהיה זכאי לקבל מהמוסד לביטוח לאומי דמי פגיעה לתקופה של עד 91 ימים. על מנת להיות זכאי לאותם דמי פגיעה על אותו עובד ועורך דינו להציג למוסד לביטוח הלאומי מסמכים רפואיים, בהם מציינים הרופאים כי אותו אדם אינו מסוגל בנקודת זמן זו להמשיך בעבודתו.

דבר נוסף שעל העובד הנפגע להמציא למוסד לביטוח הלאומי היא תעודה רפואית ראשונה לנפגע עבודה. את המידע לאותה תעודה ניתן לקבל מבית החולים או כדו"ח מחדר מיון ובהם פרטים על הפגיעות מהם אותו עובד נפגע ולכמה זמן אינו יכול לעסוק בעבודתו.

הגשת תביעה לקביעת דרגת אחוזי נכות

לאחר שהמוסד לביטוח לאומי אישר לנפגע את דמי הפגיעה ולאותו נפגע נותרה נכות בשל אותה תאונה, הוא רשאי להגיש יחד עם עורך דינו תביעה לקביעת דרגת נכות מעבודה תוך שנה ממועד התאונה.

במסגרת אותה תביעה, על הנפגע למלא באותו טופס ייעודי את פרטיו האישיים, פרטי מקום עבודתו, פרטי חשבון הבנק שלו, פרטי הפגיעה, הטיפול הרפואי שקיבל עד כה ומהן מגבלותיו בשל אותה פגיעה.

לצד מילוי הפרטים הטכניים ותיאור המקרה, על הנפגע ועורך דינו לצרף לתביעה מסמכים רפואיים רלוונטיים הכוללים תוצאות של בדיקות רפואיות שנערכו, ולמעשה כל מסמך רפואי שיש בו לתמוך בליקוי ממנו סובל התובע כתוצאה מהתאונה, אשר יסייע לרופאים בועדות הרפואיות של המוסד לביטוח לאומי להבין אודות הנכות והמגבלות הרפואיות מהן סובל הנפגע.

עמידה בפני הועדה הרפואית של המוסד לביטוח לאומי

לאחר שהנפגע ועורך דינו הגישו את טופס התביעה לקביעת דרגת אחוזי נכות מעבודה, יזמן המוסד לביטוח לאומי את הנפגע לוועדה רפואית אשר תבחן האם נותרה לנפגע נכות ואת שיעורה. בבחינה זו תקבע הועדה את גובה אחוזי הנכות שנותרו לנפגע בהתאם לליקוי ממנו הוא סובל, ולאחר מכן יקבל הנפגע את החלטת הועדה הרפואית, ובהתאם לכך תקבע זכאותו לקבלת קצבת נכות מעבודה בכל חודש לפרק זמן מסוים או האם קבלת מענק נכות מעבודה חד פעמי.

במקרים ובהם נקבעה לנפגע שיעור נכות לצמיתות של 9% ומטה לא יהיה זכאי אותו נפגע לכל פיצוי מהמוסד לביטוח לאומי. במקרים ושיעור הנכות ינוע מ-59 ועד ל-19% יזכה הנפגע לקבל מענק נכות חד פעמי, כשהשאיפה של הנפגע ועורך דינו היא קבלת 20% נכות ומעלה, כש אז יזכה הנפגע לקצבת נכות חודשית קבועה.

משרדנו מתמחה בייצוג וליווי עובדים שנפגעו בעבודה מול המוסד לביטוח לאומי, החל משלב ההכרה בהם כנפגעי עבודה ועד ייצוגם בוועדות רפואיות, הגשת ערר וייצוג בועדה רפואית לעררים במידת הצורך, ובמקרים מסוימים אף הגשת תביעה וייצוג בבית הדין לעבודה.

לקביעת פגישת ייעוץ עם עו"ד דוד סער לחץ כאן

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן