עצמאי שנפגע בתאונת עבודה ולא נרשם במוסד לביטוח לאומי במועד הקבוע בחוק

מאת:

רבים מאיתנו נתקל וודאי יתקל בעתיד במוסד לביטוח לאומי. חוק הביטוח הלאומי, מכיל מאות סעיפי חוק, לרבות תקנות שונות ומגוונות, להם אינו מודע האדם המבוטח הסביר. ולכן, כשמגיע רגע האמת, והמבוטח ניצב אל מול דינים אלו כשברצונו לממש ולקבל את זכותו באופן המוחלט ביותר, זקוק הוא לעיתים קרובות לעורך דין הבקיא בתחום ובפסיקה הרלבנטית בתחום, שייצגו בהליכים השונים מול גוף סוציאלי זה, שאלמלא כן, עלול אותו מבוטח להפסיד כספים רבים שהיו יכולים להיות מנת חלקו.

להלן אסקור מספר דוגמאות מחיי היום יום בתחום הביטוח הלאומי וכדלקמן:

עצמאי הוכר כנפגע בעבודה למרות שנרשם בפועל רק אחרי התאונה –

בהליך שהתנהל בבית הדין האזורי לעבודה בב"ל 12663-12-17, קיבל בית הדין את תביעתו של מבוטח עצמאי, תוך שקבע כי על אף שלא היה רשום במוסד לביטוח לאומי בעת שנפגע כעובד עצמאי, הרי שהוא עשה את כל הנדרש ממנו על מנת להירשם כעובד עצמאי וממילא יש להכיר בפגיעה כפגיעה בעבודה.

בפסיקתו נצמד ביה"ד להוראות סעיף 77 (א) לחוק, המציב תנאי לקבלת גמלת נכות מעבודה, והוא שהמבוטח היה בעת הפגיעה רשום במוסד כעובד עצמאי או שעשה את המוטל עליו כדי להירשם, שזה אומר: מילוי טופס רישום או הגשת דו"ח שממנו עולה כי הוא עצמאי או תשלום כל דמי הביטוח בצירוף פרטים רלבנטיים.

במקרה דנן, המדובר במבוטח שעלה לארץ בשנת 2014 והקים עסק כלשהו, כשנרשם כעוסק מורשה בחלוף כ- 3 שנים מיום עלייתו לארץ. בפסק הדין קבע ביה"ד, כי התרשם שהמבוטח עשה את כל הפעולות הנדרשות להירשם ברשויות כעובד עצמאי, בין היתר: שכר שירותי יועץ מס, חתם על טופס הבקשה. ולמעשה רק עיכוב שנרשם מצד יועץ המס של המבוטח, הוא זה שגרם לעיכוב ברישום המבוטח כעצמאי במוסד לביטוח לאומי טרם פגיעתו.

לאור כל האמור, ובהתחשב בנסיבות החריגות, קיבל ביה"ד את התביעה, וקבע כי המבוטח אכן ביצע את הנדרש ממנו, הגם שבפועל לא הצליח להירשם כעצמאי במועד הקבוע בחוק.

מאידך גיסא, במקרה דומה אחר, דחה בית הדין את תביעתו של המבוטח להכרה כעובד עצמאי בזמן התאונה (ב"ל 13945-12-18). במקרה זה, נפגע העובד טכנאי מזגנים בעינו במהלך עבודתו אצל לקוח. ביטוח לאומי דחה את תביעתו לקבלת דמי פגיעה בנימוק כי לא היה רשום כעצמאי.

ביה"ד דחה את התביעה, וקבע כי המבוטח לא עמד בתנאים הקבועים בסעיף 77 לחוק הנ"ל. המבוטח לא הצליח להמציא ראיה המעידה כי הגיש לביטוח לאומי לפני מועד התאונה דוח שממנו ניתן ללמוד כי הינו עובד עצמאי.

ממקרים אלה למדים אנו, עד כמה צריך להיות העובד העצמאי אחראי בעניין רישומו במוסד לביטוח לאומי, שאלמלא כן, עלול הוא למצוא עצמו אל מול שוקת שבורה במקרה של תאונת עבודה חלילה. יחד עם זאת, גם במקרה שנדחית ע"י ביטוח לאומי, מומלץ לפנות לעורך דין הבקיא בתחום במטרה לבדוק האם ניתן 'להציל' את המצב אליו נקלעת.

משרדו של עו"ד דוד סער עוסק ומתמחה בעניינים הקשורים בעיקר לקרנות הפנסיה, ביטוחים, ביטוח לאומי, תאונות דרכים, דיני נזיקין, דיני עבודה ודיני משפחה. משרדנו מעניק ליווי וייצוג גם בבתי הדין הרבניים ולרבות בבתי הדין לענייני ממונות וכן בוועדות רפואיות של ביטוח לאומי ומס הכנסה. ככל שהינך חושש כי נפגעו זכויותיך, גש עוד היום למשרדנו, ונשתדל ב"ה לסייע לך.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן