האם כל תאונה בדרך לעבודה נחשבת תאונת עבודה?

מאת:

עפ"י סעיף 80 לחוק הביטוח הלאומי (נוסח משולב), התשנ"ה- 1995, תאונת דרכים או פגיעה בדרכו של עובד מביתו למקום העבודה או בחזרתו ממקום העבודה לביתו, תיחשב כתאונת עבודה. אולם, במידה וחלה סטייה של ממש בדרך, לצורך נסיבות שאינן קשורות בעבודה, התאונה לא תוכר כתאונת עבודה.
מהי סטייה של ממש?
בתביעה מעניינת שהגיעה לפתחו של בית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, קיבל בית הדין ערעור שהגישה עובדת על דחיית בקשתה להכרה בנפילה כתאונת עבודה.
התובעת הגישה למוסד לביטוח לאומי תביעה להכרה באירוע הנפילה מיום 29.05.2016 כתאונת עבודה. אולם, תביעתה נדחתה בטענה שבבוקר הנפילה, התובעת ליוותה את בעלה שחלה במחלת הסרטן לטיפול בבית החולים והתעכבה כ-40 דקות יחד עימו. לפיכך טען הביטוח הלאומי כי נותק הקשר בין ביתה למקום העבודה.
בית הדין בחן את מהות ההפסקה ואורכה, וקבע שתכלית יציאתה של התובעת היה למקום העבודה, זאת לאור העובדה שביום הנפילה התובעת יצאה מביתה בשעה 06:50, בציפייה להגיע למקום העבודה בשעה 08:00 ולא לאחר. ומשהתברר לתובעת כי משך זמן הבדיקה מתארך, היא יצאה מבית החולים כעבור 40 דקות והלכה לכיוון תחנת האוטובוס, שם מעדה ונפלה.
כמו כן, בעלה של התובעת היה מסיע אותה למקום עבודתה מידיי בוקר, למעט התקופה בה הוא נמצא בבית החולים בשל הטיפולים, שאז הייתה נוסעת באוטובוס במסלול העובר דרך בית החולים.
לאור האמור, קבע בית הדין כי מאחר והתובעת יצאה מביתה בשעה מוקדמת בכדי להספיק להגיע למקום עבודתה באותה השעה שמגיעה מידיי בוקר, ולנוכח העובדה שעל אף הסטייה, התובעת שבה לציר הנסיעה הקבוע בו היא נוסעת עם בעלה בכל בוקר, אין מדובר בהפסקה, אלא סטייה שאין משנה אם נמשכה במשך 40 דקות, זאת מאחר ותכלית הנסיעה מלכתחילה הייתה נסיעה למקום העבודה.
דוד סער, עו"ד.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן