פציעת נוסע באוטובוס עקב התפרעות – האם תאונת דרכים?

3.7.2011

לאחרונה הגיע למשרדי אדם, אשר גולל בפני מקרה שאירע לו. לטענתו בעת שעלה לאחד מקווי האוטובוס של אחת מחברות האוטובוס הציבוריות הידועות, עלו עימו, בשלב מסוים של הנסיעה, חבורת נערים אלימה, שהחלה מתפרעת, צורחת ומטרידה את נוסעי האוטובוס.

הדבר היה נסבל, עד אשר בשלב מסוים הושלך ע"י אחד מהנערים לעבר רחבת האוטובוס, כלי נפץ, ככל הנראה דינמיט או נפץ רב עוצמה, אשר החריד את נוסעי האוטובוס, בכללם הנפגע, אשר ישב בסמוך מאוד למקום ההתפוצצות. כתוצאה מהמעשה נפגע האדם באוזנו, ונגרמה לו ירידה חדה בשמיעה.

עלתה השאלה האם עסקינן בתאונת דרכים כמשמעה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים?

לכאורה בהתאם לחוק, "תאונת דרכים" מוגדרת כ"מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי…". יוצא כי אין ספק באשר למרכיב השימוש ברכב מנועי, פלוני שנפגע נסע באוטובוס ובהחלט השתמש ברכב מנועי.

אלא שמרכיב השימוש ברכב מנועי אינו המרכיב היחיד בחוק, שכן קיים מרכיב הקשר הסיבתי. הנפגע נדרש למעשה להוכיח כי הנזק שנגרם לו קשור בקשר סיבתי לשימוש ברכב, או במילים פשוטות, יש להוכיח כי השימוש ברכב היה הגורם הממשי לקרות התאונה.

פסק הדין שעסק בסוגיה דומה היה בעניין דנ"א 4015/99 רותם חברה לביטוח בע"מ נ' מזאוי. חייל אשר ישב לצידו של נהג רכב פרטי, כאשר תוך כדי הנסיעה נפלט כדור מנשקו האישי של החייל ופגע ברגלו של הנהג. ביהמ"ש נדרש בסוגיה זו לעניין האם האירוע הוא בבחינת תאונת דרכים או שמא היווה הרכב זירה בלבד לקרות האירוע, שאז אין האירוע בבחינת תאונת דרכים.

כתוצאה ממקרה זה, בא לעולם "מבחן הזירה" דהיינו, המבחן אם הרכב שימש רק זירה לאירוע או האם השימוש בו גרם לאירוע המזיק? מבחן זה, לדעת ביהמ"ש, אינו מסתמך על האבחנה אם מדובר במעשה מכוון או רשלני, מצב הרכב בעת קרות הנזק, זווית ואופן הפגיעה וכיו"ב. נקודת המבט היא רחבה יותר והיא בוחנת, על פי מבחן השכל הישר, האם השימוש שנעשה ברכב תרם באופן רלבנטי, ממשי לקרות הנזק. במקרה דנן, השימוש ברכב לא תרם תרומה רלבנטית כלשהי לנזק שנגרם. המסקנה שהתקבלה היא כי הנזק אמנם אירע במהלך השימוש ברכב אך לא "עקב" השימוש בו, קרי הרכב שימש זירה בלבד להתרחשות הנזק.

כמו במקרה המתואר, כך לגבי האדם במקרה שלפנינו, על פניו נראה כי אין עסקינן בתאונת דרכים, והתובענה תצטרך להיות מופנית לחברת האוטובוס ו/או לנערים המתפרעים, אשר ברשלנותם /ואו מחדלם הביאו לקרות הנזק.נפגעת בתאונת דרכים? טופס לדיווח תאונות דרכים דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור