פיצוי בתאונת דרכים בנהיגה ללא רשיון וביטוח חובה

רבים לא מודעים לזכויותיהם במקרה של פגיעה בתאונת דרכים בזמן נסיעה ללא רשיון נהיגה ו/או ללא ביטוח חובה. חוק הפיצויים לנפגעי תאונת דרכים (פלת"ד) קובע באופן חד משמעי כי נהג הנוסע ללא ביטוח אחת דינו לא להיות זכאי לפיצוי כספי, מאידך גיסא הנוסע ללא רשיון נהיגה, הדבר מותנה במספר תנאים שלא ארחיב עליהם כאן. נשאלת השאלה מה דינו של נוסע עם נהג ללא רשיון נהיגה או ללא ביטוח חובה.

במקרים אלו, הנוסע עם נהג ללא ביטוח חובה יהיה מבוטח באמצעות "קרנית" והוא הדין לגבי נוסע שהצטרף לנסיעה או שנפגע ע"י נהג ללא רשיון נהיגה בר תוקף. בשני מצבים אלו יוכלו להיפרע אלו מ"קרנית" – חברת ביטוח ממשלתית למקרים מיוחדים.

לאחרונה ניתן פסק דין בבית משפט המחוזי בחיפה בתיק א (ח"י) 625/06, ענתר אוסמה נ' ענתר סירט ואח' בו נדונה השאלה מי האחראי לפיצויו ועל מי מוטלת האחריות לפצות את הנפגע בתאונת הדרכים שנפגע עת נסע ברכב הנהוג בידי בין דודו, ללא רשיון נהיגה בר תוקף בעת התאונה. חברת הביטוח טענה כי בנסיבות המקרה, אין תוקף ביטוחי לרכב הנפגע בשל היעדר רשיון נהיגה בר תוקף בידי הנתבע בעת התאונה. בית המשפט מצידו קבע, כי גם אם ייחשב שהתובע נפגע כמי שעשה ברכב הנפגע שימוש עפ"י סעיף 1 לחוק הפלת"ד, עדיין אין רלבנטיות להיעדר רשיון נהיגה בר תוקף בידי הנתבע בעת הנהיגה. בית המשפט קבע כי הכיסוי הביטוחי שהוציאה חברת כלל לרכב הנפגע-תקף. חשוב לציין כי במקרה הנ"ל דובר על נוסע שהצטרף לנהג ללא רשיון נהיגה , כאשר באמצע הדרך הרכב עצר בשל תקלה, הנוסע ירד מהרכב על מנת לעבור למושב הקדמי ולאחר יציאתו נפגע מרכב אחר שחלף שגם הוא היה מבוטח ע"י כלל. חב' כלל ניסתה להתנער מחבותה בכך שניסתה לייחס את התאונה לרכב עם הנהג ללא הרשיון, אך בית המשפט לא קיבל זאת. כמו"כ לא קיבל בית המשפט שמדובר בתאונה "מעורבת" וקבע שהרכב שפגע הוא זה שישלם וכאמור הנזק כולו הושת על "כלל" למרות שהנהג היה נעדר רשיון נהיגה.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור