עקרון ייחוד העילה בתביעה לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים

22.2.2012

עסקינן בתביעה בגין נזקי רכוש וגוף שנגרמו בעקבות תאונת דרכים בין התובע לנתבע מכוח פקודת הנזיקין (ת"א 21995-11-09 שמעוני ואח' נ' בלוך ואח').

בנוסף לנזקי הרכוש, תבע התובע גם נזקים בגין אבדן הכנסות מעבודתו, שכן, לטענתו כתוצאה מהמכה,לא עבד והיה מצוי באי כושר מיום 24.7 ועד 15.9. התובע צירף אישור מהמוסד לביטוח לאומי על כי לא נמצא זכאי לתשלום דמי פגיעה עבור 12 ימי אי הכושר הראשונים.

בית המשפט פסק שלא ניתן לקבל את תביעת התובע בגין ראש נזק זה במסגרת תביעה זו ושבמסגרת תביעה רכושית זו לא ניתן לחייב את הנתבעים בגין נזקי גוף שנגרמו לתובע כתוצאה מהתאונה.

התאונה בה נפגע התובע הינה תאונת דרכים ובהתאם לסעיף 8(א) לחוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים התשל"ה (להלן:"החוק"), נשללה עילת תביעה על פי פקודת הנזיקין בשל נזק גוף, ממי שתאונת הדרכים מקנה לו עילת תביעה עפ"י החוק.

נקבע כי נזקי גוף, לרבות הפסדי שכר בגין הפגיעה הגופנית,ניתן לתבוע רק ע"פ החוק. עקרון זה הידוע בשם עקרון "ייחוד העילה" קובע כי כל עוד לא מדובר בתאונה שנגרמה במתכוון, הרי שלהבדיל מנזקים רכושיים, לא ניתן לתבוע נזקי גוף במסגרת תביעה נזיקית מהמעורב בתאונה.

בתאונת דרכים שבה היו מעורבים מס' כלי רכב תחול על כל נוהג ומתיר השימוש ברכב (והמבטחת של אותו רכב בביטוח חובה), אחריות לנזקי גוף של מי שנסע ברכב שלו. כאשר הנהג עצמו נפגע בגופו, כמו במקרה דנן, הדרך לקבל פיצוי בגין נזקי הגוף הינה לתבוע את מבטחתו בביטוח חובה,אך כאמור לא ניתן לתבוע בנזיקין את הנהג המעורב.

דוד סער, עורך דין תאונות דרכים

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור