מהפך: מוות ממכת חום אינו תאונת דרכים!

23.2.2012

בית המשפט העליון, בפסק דין מהפכני מיום 16.1.2012, הפך את פסק דינו של בית המשפט המחוזי ופסק כי הנסיבות הטראגיות בהן מצאה את מותה ילדה, אשר נשכחה ברכב ההסעה שאמור היה להביאה לבית הספר ונמצאה מתה לאחר תשע שעות, אינן עונות על הגדרת "תאונת דרכים" בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים (רע"א 3762/11 עיזבון המנוחה אושר רחימי ז"ל ואח' נ' עמיר חריזי).

נסיבות המקרה המצערות אודות ילדה, אשר עלתה על רכב הסעה בדרכה ליומה השני בכיתה א'. לאחר שירדו התלמידים מרכב ההסעה, המשיך נהג רכב ההסעות בנסיעתו לעבר מגרש החניה בו חנה הרכב במהלך כל היום, ולא הבחין שבכל אותה עת הילדה נותרה ברכב. רק בחלוף 9 שעות נמצאה הילדה ברכב ללא רוח חיים.

הורי הילדה הגישו לבית המשפט המחוזי בתל אביב תביעה נגד הנהג, חברת ההסעות בה עבד, מגדל חברה לביטוח- החברה שביטחה את רכב ההסעות, בית הספר ומשרד החינוך. בית המשפט המחוזי דן בשאלה האם האירוע הינו "תאונת דרכים", כמשמעותה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים אם לאו, ולבסוף קבע בפסק דין חלקי, כי נסיבות המקרה עונות על הגדרת תאונת דרכים בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים וחייב את נהג ההסעות, חברת ההסעות וחברת הביטוח שביטחה את הרכב, בפיצוי בגין תאונת הדרכים, ולגבי הנתבעים האחרים דחה את התביעה בעילות שנתבעו על פי פקודת הנזיקין.

בית המשפט העליון קיבל את ערעורם של העיזבון והורי הילדה, וקבע כי אין להשלים עם תוצאת פסק דינו של בית המשפט המחוזי, אשר פטר את אחריותם של בית הספר ומשרד החינוך. כמו כן נטען על ידם כי סיווג האירוע כ"תאונת דרכים", מקטין את גובה הפיצוי וכי השימוש ברכב הסתיים עם החנייתו ויציאת הנהג ממנו, לפיכך, מותה של הילדה שאירע בחלוף 9 שעות לאחר מכן, לא נגרם במהלך השימוש ברכב.

בית המשפט העליון קבע, כי נוכחות ברכב חונה אינה תואמת את משמעותו של המונח "נסיעה" ואינה קשורה בהכרח לנסיעה בפועל ועל כן היא כשלעצמה אינה יכולה להצדיק התייחסות לאירוע כאל "תאונת דרכים". לפיכך, בנסיבות המקרה, הילדה לא הייתה נוכחת במהלך "נסיעה" וממילא לא התקיים שימוש ברכב לפני מותה. כאשר הגיע האוטובוס למגרש החנייה והנהג דומם את מנועו, כאן הסתיימה למעשה הנסיעה באוטובוס ולפיכך אין המדובר ב"שימוש ברכב מנועי" כהגדרתו בחוק הפלת"ד.

לאור זאת, קיבל בית המשפט העליון את הערעור והחזיר את התיק לבית המשפט המחוזי להמשך דיון, כשההנחה היא, כפסיקת בית המשפט העליון, כי פטירתה של הילדה לא נגרמה כתוצאה מתאונת דרכים.

נפגעת בתאונת דרכים? דיווח תאונות דרכים

הנה אם כן, הגדרת "תאונת דרכים" אינה בהכרח "שחור על גבי לבן", וייתכנו מקרים בהם לא ניתן לדעת האם מקרה זה או אחר נופל בגדר הגדרת "תאונת דרכים" אם לאו. לפיכך, מומלץ להתייעץ עם עורך דין תאונות דרכים. עורך דין תאונות דרכים מקצועי ובעל ניסיון, אשר מכיר את הפסיקה והחקיקה, ייטיב להעריך באם המקרה הספציפי הינו "תאונת דרכים", ואם לא, באילו דרכים אחרות ניתן לפעול על מנת למצות את הזכויות.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן