האם פגיעה מרמפה במשאית הינה תאונת דרכים?

19.2.2012

בתביעה זו נדון מקרה בו נפגע אדם בכף ידו כתוצאה מ"רמפה" של משאית (ת"א 11490-09 שרוני נ' כלל).

סעיף 1 לחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה – 1975 (להלן: "החוק"), קובע בין היתר כי "מאורע שנגרם עקב ניצול הכוח המכני של הרכב" הוא בגדר תאונת דרכים. לעניין זה נקבע זה מכבר כי אין כל חשיבות לשאלה אם אותו כוח שהפעיל חלק אינטגרלי מהרכב נובע ממנוע הרכב או ממנוע אחר (רע"א 6779/97 מנפי יהודה נ' מזל עבודות מתכת בע"מ, פ"ד נו(1) 721).

למעשה נקבע כי במקרים מסוימים אף הפעלה ידנית של אביזר שהגיע למקומו כתוצאה משימוש בכוח הידראולי תחשב לניצול הכוח המכני של הרכב (ע"א 9474/02 אבנר נ' האחים לוינסון, פ"ד נח(1) 337).

במקרה הנדון, נקבע כי ממילא לא נודעת כל חשיבות לשאלה אם אכן הופעלה הרמפה באמצעות מנוע הרכב, כפי שהוכח לכאורה, או באמצעות מצבר כזה או אחר. כך או כך, היפגעות היד מניצול הכוח המכני של הרכב מהווה תאונת דרכים, ולפיכך זכאי התובע לפיצוי מהנתבעת בהתאם להוראות החוק.

מעבר לנדרש נקבע כי ניתן היה, לכאורה, לקבל גם את הטענה החילופית שהעלה ב"כ התובע לפיה נגרמה התאונה בעת סיום פעולת היציאה מהרכב לאחר סיום פעולת הטעינה (ראו לעניין זה רע"א 418/03 אסם נ' סמג'ה, פ"ד נט(3) 541; והשוו רע"א 10262/04גפן נ' אליהו, מיום 3.2.05; רע"א 11043/08אלטורי נ' אריה מיום 26.9.06). מאחר ובמקרה מעין זה מתקיימת אחת החלופות של השימוש, הרי שהיא גוברת על המיעוט שעניינו בפעולת הפריקה והטעינה.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור