האם פגיעה במהלך המתנה לגרר בשולי הדרך תיחשב לתאונת דרכים?

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, תשל"ה-1975 מגדיר "שימוש ברכב מנועי", שהינו חלק מהגדרת "תאונת דרכים", בין היתר, כ"נסיעה ברכב, כניסה או ירידה ממנו, החנייתו, דחיפתו או גרירתו, טיפול-דרך או תיקון-דרך ברכב, שנעשה בידי המשתמש בו או בידי אדם אחר שלא במסגרת עבודתו לתוכו…"

נשאלת השאלה, האם עצירת רכב בשולי הדרך והימצאותו של אדם מחוץ לרכבו לצורך המתנה לגרר אשר יבדוק את הרכב ויחלצו מהמקום, עונה על הגדרת "שימוש ברכב מנועי" ?

על מנת להשיב על שאלה זו בחיוב ולקבוע כי עסקינן ב"שימוש ברכב" יש לקבוע כי עסקינן ב"טיפול-דרך או תיקון דרך ברכב שמטרתם המשך נסיעה. במסגרת זו נכלל גם אירוע המתרחש במהלך בדיקה שנועדה לקבוע האם הרכב כשיר להמשך נסיעה אם יתוקן בתיקון דרך בלבד או שאינו כשיר לנסיעה ויש לגרור אותו.

שאלה זו נדונה בפסק הדין שניתן בבית משפט השלום בתל אביב (ת.א. 34724/05 אור טל-קלושינר ואח' נ' הפניקס חברה לביטוח בע"מ ואח'). המדובר בתביעה שהוגשה על ידי אלמנתו וילדיו הקטינים של המנוח אשר נהרג בתאונת דרכים בעת שעמד בשולי הדרך והשגיח על רכב של עמית עד להגעתו של גרר. התאונה אירעה שעה ארוכה לאחר שהרכב התקלקל, המנוח לא נהג ברכב קודם לתאונה, לא בדק אותו ולא ביקש לבדקו.

בית המשפט קבע כי אדם שנהרג מפגיעת רכב במהלך המתנה לגרר שייחלץ את הרכב, כאשר לא הייתה לו כל כוונה לבדוק את הרכב לצורך תיקונו אלא רק לפנותו, לא ייחשב כמי שעשה "שימוש ברכב" על פי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.במקרה דנן, קבע בית המשפט כי תהליך הבדיקה הסתיים מרגע שגמלה ההחלטה בליבו של בעל הרכב- עמיתו של המנוח, להזמין גרר תוך החלטה שלא לבצע תיקון/טיפול דרך. מרגע קבלת ההחלטה כי הרכב לא יהיה שמיש, הרי שהרכב הפך לחפץ, ומשכך קיבל המנוח חזקה בחפץ ולא בכלי-רכב ולכן אינו עונה על ההגדרה של "שימוש ברכב מנועי".

יצוין, כי קיימים מקרים בהם הימצאותו של אדם מחוץ לרכבו לצורך המתנה לגרר אשר יבדוק את הרכב ויחלצו מהמקום, עשויים להיחשב כ"שימוש ברכב".על פי הפסיקה, עצירת רכב בשולי הדרך לצורך ביצוע תיקון דרך או איתור תקלה, טומנת בחובה סכנת פגיעה מרכב חולף. די בכך שהייתה זיקה שלא נותקה בין היות הנפגע מחוץ לרכב לבין מעורבות בטיפול תיקון הרכב, על מנת שהפגיעה תיחשב כ"תאונה" כהגדרתה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

לסיכום: יש לבחון כל מקרה לגופו, שכן קיימים מקרים לא ברורים ולא כל תיקון דרך/טיפול דרך ייחשב ל"תאונת דרכים" כהגדרתה בחוק הפיצויים לנפגעי תאונת דרכים, על כן יש להיוועץ עם עו"ד המתמחה בתחום הנוגע לפיצויים בתחום תאונות הדרכים

דוד סער, עורך דין

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור