אדם נפגע מרכב נוסע כשיצא מרכבו לתקן תקלה – מי יפצה אותו? (חלק א')

בניגוד לתביעות "רגילות" בנזיקין שם התובע צריך להוכיח כי נפגע עקב התרשלותו של הנתבע, בתביעות לפי חוק פיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה – 1975 התובע אינו צריך להוכיח כי נהג הרכב שפגע בו התרשל, והוא יפוצה בכל מקרה שבו נפגע בתאונת דרכים. נשמע פשוט? האם בכך מתקצר הדיון המשפטי? לא בהכרח! שכן חברות הביטוח תיזומנה התדיינות ארוכה באשר לשאלה 'מהי תאונת דרכים'. סעיף 1 לחוק קובע בין היתר כי "תאונת דרכים" הינה "מאורע שבו נגרם לאדם נזק גוף עקב שימוש ברכב מנועי למטרות תחבורה". "שימוש ברכב מנועי" מוגדר בין היתר בחוק כ"טיפול דרך או תיקון דרך ברכב" , סעיף שהיווה מקור לאינספור התדיינויות בבתי המשפט אל מול חברות הביטוח.

ברע"א 5099/08נביל נ' הדר חברה לביטוח בע"מ, הובהר כי "הכנסת טיפולי הדרך לגדרי 'שימוש ברכב מנועי נועדה לענות על התחושה כי פעמים, במפתיע, מתרחשות תקלות המחייבות את הנהג לתקן אותן במהלך הנסיעה כדי לאפשר את המשכתה". נפסק כי בכדי שטיפול מסוים יחשב כ"טיפול" או כ"תיקון דרך", צריכים להתמלא מס' תנאים: צריך שהטיפול יתרחש בדרך; כי מדובר יהיה בטיפול הנדרש עקב אירוע פתאומי ומבטא פעולה הכרחית של הנהג, במהלך הדרך, שנועדה לאפשר את המשך הנסיעה; וכן כי מדובר בטיפול או תיקון שנוהגים לעשות בדרך, ולא בתקלה מורכבת המצריכה טיפול על ידי איש מקצוע.

ברע"א 9112/06 ביטוח חקלאי אגודה שיתופית מרכזית בע"מ נ' המוסד לביטוח לאומי, (ניתן ביום 8.11.07) נפסק כי אין לראות במי שנפגע מרכב חולף, לאחר שיצא מרכבו על מנת לדרוש בשלומם של נפגעי תאונת דרכים בה היה מעורב, כמי שהשתמש באותה עת ברכבו. הובהר כי:

"נדרש כי הימצאותו של הנהג מחוץ לרכב קשורה בטבורה לא סתם לשימוש כי אם לשימוש מוכר – מבין השימושים המנויים בסעיף 1 לחוק. … התאונה הביאה את הנסיעה לקיצה, הנפגע יצא מן הרכב, התרחק ממנו, ושב לקרבתו. שלב נסיעת ההמשך טרם החל. הנה כי כן, הנפגע לא נפגע במסגרת השימוש של נסיעה או במסגרת שימוש מוכר אחר".

המסקנה הינה, כי בתי המשפט יפרשו באופן מצמצם את המושג "תיקון דרך" וזאת בכדי שהמונח "תאונת דרכים" לא יעוקר ממשמעותו ולא יפורש באופן מרחיב. הנפגעים במקרה כזה יפוצו ע"י מבטח הרכב הפוגע.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור