פוליסת ביטוח חובה

מאת:

על פי החוק חובה על כל בעל רכב בישראל לדאוג לכך שתהא לו פוליסת ביטוח בתוקף ("ביטוח חובה") אשר מכסה את כל נזקי הגוף העלולים להיגרם במקרה של תאונת דרכים, על מנת שלנפגעים יהיה ממי לגבות את הפיצויים. הפרת חובת הביטוח גוררת אחריה סנקציות פליליות ואזרחיות.

את מי תובעים?

נהג או נוסע ברכב יתבע את חברת הביטוח אשר הוציאה את פוליסת ביטוח החובה לרכב בו נהג או נסע.

חשוב לדעת! אין זכאות לפיצויים מחברת הביטוח של רכב אחר המעורב בתאונה, גם אם נהג הרכב המעורב אשם בתאונה.

הולך רגל או רוכב אופניים יתבע את חברת הביטוח של הרכב אשר פגע בו. רכב ללא ביטוח או לא ידוע – במידה וביטוח החובה איננו בתוקף או לא קיים, או כאשר מדובר בתאונת "פגע וברח", יהיו הולך הרגל או נוסע ברכב, אשר לא ידעו על העדר ביטוח של נהג הרכב, זכאים לפיצוי כספי מ"קרנית", שזוהי קרן מיוחדת שהוקמה על פי חוק במטרה לפצות את כל מי שאינו יכול לתבוע פיצויים ישירות מחברת הביטוח, למעט מקרים חריגים כגון כאשר הנפגע הוא הנהג עצמו אשר נהג ברכב ללא רישיון נהיגה בתוקף.

"תשלום תכוף" מהו?

במקרים בהם אדם אשר נפגע בתאונת דרכים ונקלע למצוקה כלכלית קשה, עומדת לזכותו האפשרות לקבל מחברת הביטוח מקדמה של פיצוי כספי תוך זמן קצר יחסית על חשבון הפיצוי הסופי. בדרך כלל ניתן לבקש פיצוי זה סמוך ככל האפשר למועד התאונה, כאשר קבלת תשלום תכוף לאחר כשנה ויותר תינתן לעיתים רחוקות.

מי זכאי לתשלום תכוף?

חוק הפיצויים קובע כי מי שזכאי לתשלום תכוף הנו הנפגע עצמו, ואם אינו בחיים עוד, זכאים לתשלום תכוף התלויים בו (בן זוגו לרבות "ידועה בציבור", הוריו וילדיו).

עבור אלו הוצאות ניתן לקבל תשלום תכוף?

התשלום התכוף ישולם עבור הוצאות שהוציא הנפגע לצרכי ריפויו, לרבות הוצאות אשפוז בבית החולים, וכן זכאי הנפגע לקבל תשלומים חודשיים שיש בהם כדי לספק את צרכי ריפויו של הנפגע וסיעודו ואת צרכי מחייתו ומחיית בני משפחתו שפרנסתם עליו או את צרכי מחייתם של התלויים בו.

כיצד מתבצעת הפנייה לחברת הביטוח לביצוע התשלום התכוף?

הפרוצדורה לקבלת התשלום התכוף מוסדרת בתקנות פיצויים לנפגעי תאונות דרכים (תשלומים תכופים), תשמ"ט 1989. על פי התקנות, הפנייה של הנפגע לקבלת תשלום תכוף נפתחת על ידי דרישה, אשר צריכה להיות ערוכה לפי טופס מיוחד המפורט בתקנות (טופס מס' 1), המלווה בתצהיר של הנפגע. הטופס כולל דרישה למילוי פרטי הנפגע (שם, מס' תעודת זהות, תאריך לידה, המען והמיקוד), פרטי בני משפחתו של הנפגע שפרנסתם עליו או פרטי התלויים בו (שם, מס' תעודת זהות, תאריך לידה, המען והקרבה לנפגע), פרטי התאונה (תאריך, מקום, תיאור התאונה ופרטי הרכב המעורב), פרטי נזק הגוף, פרטי העיסוק, ההכנסות וההוצאות וכיו"ב. לדרישה יש לצרף ראיות ומסמכים שונים כגון: מסמכים רפואיים, קבלות, תלושי שכר ועוד.

תוך כמה זמן על חברת הביטוח לשלם את התשלום התכוף?

סעיף 5 לחוק הפיצויים קובע כי על חברת הביטוח לשלם לנפגע או לתלויים תשלום תכוף תוך 60 יום מיום קבלת הדרישה לתשלום. במידה ועברו 60 ימים מיום הגשת הדרישה לתשלום והנפגע או תלוייו לא קיבלו את התשלום, החוק קובע כי רשאים הם להגיש לבית המשפט בקשה לתשלום תכוף, אף בנפרד מהתביעה ליתר הפיצויים בשל אותה תאונת דרכים.

לאיזה בית משפט יש להגיש את הבקשה לתשלום תכוף?

החוק קובע כי הבקשה לתשלום תכוף תוגש לבית המשפט השלום בעל הסמכות לדון בעניין, אולם אם הוגשה כבר התביעה העיקרית לבית משפט שלום או מחוזי ספציפי, הבקשה לתשלום תכוף תוגש לאותו בית המשפט.

מה יעשה הנפגע אם אינו מרוצה מהחלטת בית המשפט?

בפני הנפגע עומדות שתי אפשרויות: האחת, הנפגע יכול לערער לבית משפט גבוה יותר; השנייה, הנפגע יכול לחזור ולבקש תשלום תכוף נוסף, וזאת במידה וחלפו שישה חודשים מיום מתן ההחלטה הקודמת, והנסיבות השתנו במידה המצדיקה מתן החלטה חדשה. את הבקשה החדשה יש להגיש לאותו בית משפט בו הוגשה הבקשה הקודמת לתשלום תכוף.

להתייעצות עם עורך דין תאונות דרכים מטעם משרד עורכי דין דוד סער, צרו עמנו קשר טלפוני או השאירו פנייה באתר.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן