כנגד מי מגישים תביעת נזקי גוף בגין תאונת דרכים?

מאת:

חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, התשל"ה-1975 ("חוק הפלת"ד") מאפשר (כמעט) לכל מי שנפגע בתאונת דרכים להגיש תביעה לקבלת פיצויים בגין נזקי גוף שנגרמו לו עקב התאונה, וזאת ללא כל קשר לשאלה מי אחראי ואשם בגרימת התאונה, ואף אם התאונה נגרמה באשמתו של הנפגע שמגיש את התביעה, ולרבות במקרה של תאונה עצמית (והכל בכפוף לחריגי החוק).

בכך שונה חוק הפלת"ד, שמבוסס על עקרון האחריות המוחלטת, משאר חוקי הנזיקין, שמבססים את האחריות המשפטית לפיהם על עקרון הוכחת אשמו של הנתבע. כלומר, רק במקרה שהתובע יוכיח שהנתבע אכן אשם בגרימת הנזק שנגרם לו, תוטל על הנתבע אחריות לפצות את התובע בגין הנזקים הללו.

כדי לאפשר את מימון הפיצויים לכל נפגע בתאונת דרכים לפי חוק הפלת"ד, הטיל המחוקק את החובה לרכוש פוליסת ביטוח חובה על ציבור הנהגים, וזאת במסגרת פקודת רכב מנועי [נוסח חדש], תש”ל – 1970.

כדי לאפשר את תשלום הפיצויים במקרים שבהם לנהג שהיה מעורב בתאונת הדרכים לא היה ביטוח חובה בתוקף במועד התאונה והנפגע נסע עמו ברכב, או שהנהג אינו ידוע, כמו בתאונת פגע וברח, או שחברת הביטוח שהנפיקה את פוליסת ביטוח החובה הפכה לחדלת פרעון, הורה המחוקק על הקמת תאגיד קרנית, לפי סעיף 10 לחוק הפלת"ד, וקבע כי בכל המקרים הללו ניתן יהיה להגיש תביעת פיצויים כנגד תאגיד קרנית. מימון תשלום הפיצויים של תאגיד קרנית נעשה באמצעות העברת חלק מכספי דמי הביטוח של פוליסות ביטוח החובה מחברות הביטוח לתאגיד קרנית.

כנגד מי מגישים תביעת נזקי גוף בתאונת דרכים?

בהתאם לעקרונות הבסיסיים הללו, חוק הפלת"ד גם קובע כנגד מי יש להגיש את תביעת נזקי הגוף בגין תאונת הדרכים, וזאת לפי זהות הנפגע.

כלומר, הקביעה מי יהיה הנתבע בתביעה לפי חוק הפלת"ד נעשית לפי זהותו של התובע שנפגע בתאונה, וזאת כפי שיפורט להלן:

א. הנפגע/התובע הינו הנהג.

אם הנפגע בתאונת הדרכים הינו נהג הרכב, עליו להגיש את תביעת נזקי הגוף שלו כנגד חברת הביטוח שביטחה את הרכב שלו בביטוח חובה, וזאת כמובן בתנאי שיש לו ביטוח כזה בתוקף. אם לנהג אין ביטוח בכלל או אין לו ביטוח בתוקף, הוא לא יכול להגיש תביעה לפי חוק הפלת"ד, אלא יהיה עליו להגיש תביעת נזיקין רגילה כנגד נהג הרכב האחר שהיה מעורב בתאונה, בתנאי שהיה נהג כזה, וכן בתנאי שאותו נהג היה אשם בגרימת התאונה. במקרה כזה, יהיה עליו גם להוכיח את אשמו של הנהג האחר, שכן התביעה תהיה לפי עקרונות של פקודת הנזיקין.

ב. הנפגע/התובע הינו נוסע.

אם הנפגע בתאונת הדרכים הינו נוסע ברכב, עליו להגיש את תביעת נזקי הגוף שלו כנגד חברת הביטוח שביטחה את הרכב שבו הוא נסע בביטוח חובה, וזאת גם במקרה שבו התאונה עירבה כלי רכב אחרים שגרמו לתאונה. לפיכך, כאשר מדובר בתאונה בה מעורבים מספר כלי רכב, ולרבות תאונת שרשרת, כל נוסע צריך להגיש את התביעה שלו כנגד חברת הביטוח של הרכב שבו הוא עצמו נסע. אם לאותו רכב אין ביטוח חובה בכלל או אין לו ביטוח חובה בתוקף, יהיה על הנוסע להגיש את התביעה כנגד קרנית.

ג. הנפגע/התובע הינו הולך רגל.

אם הנפגע בתאונת הדרכים הינו הולך רגל, עליו להגיש את תביעת נזקי הגוף שלו כנגד חברת הביטוח שביטחה את הרכב שפגע בו. ושוב, אם לרכב הפוגע אין ביטוח חובה בכלל או אין לו ביטוח חובה בתוקף, וכן במקרה שבו הנהג הפוגע אינו ידוע כמו במקרה של תאונת פגע וברח, יהיה על הולך הרגל להגיש את התביעה כנגד קרנית.

כנגד מי מגישים תביעת נזקי רכוש בגין תאונת דרכים?

יש לשים לב שחוק הפלת"ד עוסק רק בהגשת תביעות בגין נזקי גוף (לרבות נזקים נפשיים) שנגרמים עקב תאונת דרכים, וכי הוא אינו עוסק בתביעות נזקי רכוש שנגרמים עקב תאונת דרכים.

לגבי תביעת נזקי רכוש, יש לשים לב שניתן להגיש אותה כנגד נתבעים שונים:

  • (א) הגשת תביעה כנגד חברת הביטוח של נהג הרכב שנפגע. אם לנהג הרכב שנפגע יש פוליסת ביטוח מקיף, באפשרותו להגיש תביעת ביטוח כנגד חברת הביטוח שלו, ולקבל פיצויים בכפוף לתשלום ההשתתפות העצמית.
  • (ב) הגשת תביעה כנגד נהג הרכב שאחראי לתאונה. אם נזקי הרכוש נגרמו בשל אשמתו של נהג רכב אחר, ניתן להגיש נגדו תביעת נזיקין רגילה, שמצריכה את הוכחת אשמתו של אותו נהג. אם לנהג זה יש פוליסת ביטוח צד ג' או ביטוח מקיף, ניתן להגיש את התביעה גם כנגד חברת הביטוח שלו.

בכל שאלה והתייעצות בנושא תביעת נזקי גוף בתאונת דרכים עם עורך דין תאונות דרכים מטעם משרד עורכי דין דוד סער, השאירו לנו פניה באתר או צרו עמנו קשר טלפוני.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן