מקרים כמו תקיפת כלב ונשיכת כלב הנם, למרבה הצער, שכיחים למדיי.

חשוב שתדעו כי החוק מטיל אחריות רחבה ומקיפה על הבעלים בכל הנוגע למניעת תקיפות ונשיכות כלבים! המשיכו וגלו את כל מה שחשוב לדעת על התנהלות מושכלת ונכונה במקרה וננשכתם או הותקפתם על ידי כלב.

להתייעצות עם עורך דין ובדיקת המקרה שלכם חייגו 073-7581885

החוק מטיל אחריות על בעלי הכלב או מי שמחזיק בו באופן קבוע, בכל הנוגע למקרי נשיכה ותקיפה, וזאת באופן שאינו מותנה בהוכחת רשלנות מצד הבעלים. עצם קיומה של תקיפה או נשיכה, היא עילה מספקת שמצדיקה תשלומי פיצויים מאת בעלי הכלב לנפגע. במידה ובעלי הכלב לא נמצאים בארץ או השאירו את חיית המחמד שלהם ברשותו של אדם אחר – ניתן לתבוע אותו, שכן החוק מתייחס לא רק לבעלים אלא גם למי שמחזיק בכלב. במקרה בו הכלב שייך לעירייה, כפי שקורה במידה ומדובר בכלב שברח מכלבייה עירונית, מוטלת האחריות עליו על אותה רשות מקומית, וניתן לתבוע אותה על הנזקים שנגרמו לנפגע שהותקף על ידו. באחריותם של בעלי הכלבים הפרטיים ושל הרשויות המקומיות המפעילות כלביות, לדאוג לחיסונם כנגד מחלת הכלבת. בנוסף, החוק מחייב את בעלי הכלבים ללכת עמם ברחוב כשהם קשורים ברצועה באורך של חמישה מטרים לכל היותר, כשמי שמוביל את חיית המחמד חייב להיות מעל לגיל 18. בנוסף, מחייב החוק את בעלי הכלבים להציב שלט בפתח החצר עם הכיתוב "זהירות כלב מסוכן", כשגודל האותיות חייב להיות מעל 5 ס"מ.

פגיעות המזכות בפיצוי

מקרי נשיכות ותקיפות של כלבים אשר פצעו את הנפגעים, מזכות, כמובן, בתשלום פיצויים מאת בעלי הכלב. אך חשוב לדעת שגם פגיעות שלא קרו בעקבות נשיכות, כמו במקרים שאדם נפל או נפצע בגלל השתובבותו של כלב שגרמה לו למעוד – מזכות את הנפגע בפיצויים, שכן החוק לא מוגבל לנזקי נשיכה בלבד.

באילו מקרים האחריות של בעל הכלב מבוטלת

במקרים בהם הנפגע התגרה בכלב, תקף את בעליו או בני משפחתו, או השיג גבול – מבוטלת אחריותו של בעל הכלב. סייגים אלו בחוק נועדו למנוע מצב אבסורדי של תביעה בגין נשיכת כלב בעקבות פריצה לבית בעליו, למשל. יחד עם זאת, גם במקרים אלו, חובת ההוכחה מוטלת על כתפי בעליו של הכלב.

כיצד לנהוג מבחינה משפטית במידה והותקפתם על ידי כלב?

בראש ובראשונה, חשוב לאתר את בעליו של הכלב, שכן לא ניתן להגיש תביעה אם זהותם אינה ידועה. במקרה בו הכלב שהה אצל אדם אחר בשל היעדרות בעליו – ניתן בהחלט לתבוע את אותו אדם שהחזיק בכלב בעת מקרה התקיפה. מיד לאחר מכן, יש לפנות לקבלת עזרה רפואית, ולהקפיד על דיווח מקיף ומדויק של המקרה, שיצוין בדו"ח הראשוני. בהמשך, חשוב גם להגיש תלונה במשטרה, שמחויבת על פי חוק לחקור את המקרה. במידה ויוגש כתב אישום והבעלים יורשעו, תהווה ההרשעה ראייה משמעותית ביותר לתביעה האזרחית. מומלץ גם לפנות למשרד הבריאות ולהגיש תלונה, על מנת שייערך הליך הסגר לכלב, כדי לוודא שאינו נגוע בכלבת או במחלות אחרות שעלולות לסכן את הנפגע. מיד לאחר השלמת צעדים אלו, מומלץ לפנות לייצוג משפטי על ידי עורך דין מומחה בתחום זה, על מנת לטפל כראוי בשאר שלבי הגשת התביעה.

טיפים למניעת תקיפות כלבים

במידה ויש ברשותכם כלב, חשוב שתדעו איך למנוע ממנו להתקיף אנשים אחרים. לפניכם מספר טיפים שיכולים לסייע לכם למנוע תוקפנות מצדו של כלבכם:

  • אלפו את כלבכם על ידי מאלף מקצועי כבר בהיותו גור.
  • נסו למנוע מהכלב לשחק באופן תוקפני עם כלבים אחרים.
  • במידה וכלבכם הוא זכר ומראה סימני דומיננטיות, דעתנות או קושי באילוף – קחו אותו לסירוס אצל ווטרינר.
  • כשאתם מטיילים עם כלבכם באזורים ציבוריים, הקפידו להחזיקו כשהוא קשור ברצועה שאורכה אינו עולה על חמישה מטרים, וחסמו את פיו באמצעות מחסום מתאים.
  • אל תתנו לילדים צעירים מדיי או שאינם חזקים דיים לטייל לבדם עם הכלב, שמא לא יצליחו לרסנו.

לסיכום, אם ננשכתם או הותקפתם על ידי כלב, מגיע לכם לקבל פיצויים על כך! פנו למשרד עורכי דין דוד סער ועורכי הדין המנוסים שלנו יעניקו לכם ליווי, ייעוץ וייצוג משפטי מסור ומקצועי, כדי שתוכלו למצות את זכויותיכם, ולקבל את מלוא סכום הפיצויים המגיע לכם.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור