עורך דין נזיקין נשיכת כלב – תביעה לאחר נשיכת כלב

מקרים כמו תקיפת כלב ונשיכת כלב הנם, למרבה הצער, שכיחים למדיי.

חשוב שתדעו כי החוק מטיל אחריות רחבה ומקיפה על הבעלים בכל הנוגע למניעת תקיפות ונשיכות כלבים! המשיכו וגלו את כל מה שחשוב לדעת על התנהלות מושכלת ונכונה במקרה וננשכתם או הותקפתם על ידי כלב.

להתייעצות עם עורך דין ובדיקת המקרה שלכם חייגו 073-7581885

יצאתם לטיול רגלי מרענן בשכונה, ולפתע פתאום מגיח אליכם כלב לא מוכר ונושך אתכם. ראשית, ודאו כי אתם מקבלים את הטיפול הרפואי הדרוש. לאחר שדאגתם לבריאותכם, כדאי לזכור שמגיע לכם גם פיצוי כספי על הנזק שנגרם לכם, עוגמת הנפש שנגרמה לכם, הטיפולים שתזדקקו לקבל בעקבות האירוע, ועוד ועוד...

אז מה עושים אם נשך אתכם כלב? המשיכו לקרוא!

מה חשוב לעשות מיד לאחר נשיכת כלב?

למרבה המזל, בישראל קיים חוק המחייב בעלי כלבים לחסן את כלביהם כדי למנוע מחלות שמועברות באמצעות נשיכה כמו כלבת. לכן, אם מדובר בכלב שנמצא עם בעלים, סביר להניח שהוא מחוסן. אם עולה חשד שלכלב אין בעלים (כמו במקרים לדוגמא של כלב משוטט ללא רצועה), חשוב לקבל טיפול רפואי מהיר וזריקות מתאימות, כדי למנוע הידבקות בכלבת ומחלות נוספות. להלן פעולות נוספות שחשוב לבצע מיד לאחר נשיכת כלב:

 1. אם מדובר בפצע מדמם, כמובן יש לפנות לגורמים רפואיים על מנת להפסיק את הדימום.
 2. חשוב לברר אם אתם זקוקים לחיסונים כלשהם או לטיפולים נוספים, גם אם מדובר על שריטה שלדעתכם לא נראית חמורה אלא שטחית.
 3. חשוב לדווח לרשויות הבריאות במקום מגוריכם על הנשיכה, על מנת שיוכלו לברר אודות הכלב (באמצעות צ'יפ שיש לכלב), לטפל במקרה מול בעלי הכלב, ולעדכן אתכם במקרים חריגים שבהם מדובר על כלבים לא מחוסנים.
 4. יש לתעד ולשמור פרטים על הכלב, תיאור המראה שלו ופרטים נוספים שקיבלתם מבעלי הכלב התוקף. אם יש אפשרות לצלם את הכלב מיד לאחר האירוע – רצוי ועדיף.
 5. יש לפנות כמה שיותר מהר לעורך דין נזקי גוף שמתמחה בנשיכות כלבים על מנת שיוכל לטפל בתביעה שלכם כבר מהרגעים הראשונים. עו"ד נזקי גוף שמתמחה בנשיכות כלבים יוכל להדריך אתכם מה לעשות על מנת למקסם את הפיצוי בתביעה מול בעלי הכלב, וכמו כן יש לזכור לשמור ולשלוח אל עורך דין נזיקין נשיכת כלב את כל המסמכים שברשותכם על מנת שיוכל לטפל בתביעה שלכם.

קבלת פרטים על הכלב ועל עדים שראו את האירוע

בשלב הראשוני מיד לאחר האירוע, רצוי לפנות לבעל הכלב ולקבל את פרטיו, או לבקש מעוברים ושבים במקום לעשות זאת עבורכם. חשוב לקבל פרטיהם של עדים אובייקטיביים לנשיכה ושראו את האירוע כדי שיוכלו להעיד לטובתכם אודות נסיבות האירוע. בין היתר העדים חשובים כדי להוכיח שלא התגריתם בכלב לפני התקיפה, ושלא תקפתם את בעליו. אם תגיעו לבית המשפט מיוצגים על ידי עורך דין לנזקי גוף מנוסה, הוא יוכל להסביר לכם בהרחבה כיצד לנהוג. נסביר על נושא ההגנות השונות של בעלי הכלב, וחשיבות ההוכחה כי לא בוצעה כל פעולה מצדכם שגרמה לנשיכה - בהמשך המאמר.

תיעוד נזקים פיזיים מיד לאחר האירוע

חשוב גם לתעד באותו רגע ככל הניתן את הנזקים הפיזיים שגרם הכלב. רצוי לעשות זאת לא רק באמצעות תמונה אלא גם בווידאו שמראה את המקום שבו אירעה הנשיכה. למשל, אם הכלב תקף אתכם ברחוב ליד הבית, הציגו את הרחוב כולו ואז עשו צילום תקריב (קלוז-אפ) על המקום בו ננשכתם ברחוב.

תיעוד טיפולים רפואיים ושמירת קבלות על הוצאות רפואיות

לאחר מכן, כאשר אתם פונים לטיפול רפואי, ערכו מעין יומן של כל הטיפולים, רשמו את הסכומים ששילמתם או התחייבתם לשלם, ושמרו את הקבלות. גם הנתונים הללו יוכלו בהמשך לסייע להגיש תביעה נגד בעל הכלב על ידי עורך דין נזיקין נשיכת כלב וחשוב להיות מאוד מסודרים בתחום זה. לכן אם אינכם יכולים לעשות זאת בעצמכם (בשל הפציעה או מכל סיבה אחרת), בקשו מאדם אחר שיעשה זאת עבורכם.

חשוב לברר עוד לפני הגשת תביעת נזקי גוף האם לבעל הכלב יש ביטוח עם פוליסה מתאימה לכיסוי הפגיעה. נרחיב על כך מעט.

את מי אפשר לתבוע במקרה שנגרם לכם נזק מנשיכת כלב?

נשיכה של כלב מהווה עילה לתביעה כנגד בעל הכלב עצמו וכנגד חברת הביטוח של בעל הכלב, זאת במידה והכלב אכן היה שייך לבעלים שניתן לאתר. אם מדובר בכלב משוטט לא ניתן להגיש תביעה כנגד בעליו (היות ואין בעלים) אך ייתכן וניתן להגיש תביעה כנגד העירייה/מועצה/מושב בו קרה האירוע. ההנחה העומדת בבסיס טענה זו היא, שרשות מקומית צריכה לדאוג שלא יהיו בשטחיה כלבים משוטטים חסרי בעלים אשר יכולים לתקוף את העוברים והשבים ולגרום להם נזקים. חלק מבעלי הכלבים מבוטחים בפוליסות פרטיות אשר כוללות ביטוח צד ג' לכלב, ופוליסה זו נועדה לכסות את הבעלים במקרה שכלבם גורם נזק לאחר אחר. כדאי לדעת גם כי אם נגרם נזק לכלב אחר או לרכוש (למשל הכלב הרס את הגינה שלכם), יתכן וניתן יהיה לתבוע את פוליסת צד ג' של בעל הכלב. חשוב להיוועץ בשירותיו של עורך דין נזיקין נשיכת כלב כדי לממש את זכויותיכם ולדעת מאילו גופים אתם עשויים להיות זכאים לפיצוי.

האם אפשר לתבוע גם פוליסה פרטית שלכם?

אכן כן. ישנם מקרים שונים בהם ביטוח תאונות אישיות ופוליסות ביטוח פרטיות שלכם יכולות לכסות חלק מהנזקים. בנוסף, הנשיכה עשויה להיחשב כתאונת עבודה אם האירוע אירע בזמן עבודה ועקב העבודה, או אם האירוע אירע בדרך לעבודה או חזרה ממנה. במקרה זה מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין ביטוח לאומי כדי לקבל את הפיצוי לו אתם זכאים. אם הפציעה גרמה לכם לנכות, גם כאן יתכן ותוכלו להיות זכאים לקבלת קצבה קבועה כתוצאה מהנכות שנגרמה לכם, וכן פיצוי על ימי עבודה שהפסדתם כתוצאה מהנשיכה. כמובן שישנם סעיפי פיצוי נוספים שיכולים להגיע למאות אלפי ₪, ואת זה עורך דין נשיכת כלב יוכל לטעון בבית המשפט על מנת למקסם את הפיצוי שמגיע לכם.

טיפים חשובים במקרה של נשיכת כלב

 • תעדו את מקום הפגיעה ואת הכלב. מומלץ לצלם גם את בעליו.
 • אל תתנו לבעלים להימלט מהאזור. קבלו את פרטיו.
 • זכרו לשאול האם לבעל הכלב יש פוליסת צד ג' והאם הוא מחזיק ברישיון מתאים.
 • בקשו לקבל פנקס חיסונים עוד לפני פנייתכם לטיפול רפואי. לפנקס החיסונים יש משמעות לגבי הטיפול הרפואי שתקבלו.
 • תעדו את פציעתכם ואת מיקום האירוע בזמן אמת.

כיצד ניתן למקסם את הפיצוי לאחר נשיכת כלב?

גובה הפיצוי שמעניקות חברות הביטוח משתנה בהתאם לכל מקרה. ישנם פיצויים שיכולים להגיע לאלפי ₪, ישנם מקרים ששם מדובר על עשרות אלפי ₪, ובמקרים רבים משרדנו מטפל גם במקרים שגובה הפיצוי הוא מאות אלפי ₪ כתוצאה מנשיכת כלב!

ככלל, אם מייצג אתכם עו"ד לנזקי גוף נשיכת כלב המומחה בתחום, יהיה קל יותר למקסם את גובה הפיצוי שתוכלו לקבל כתוצאה מהנשיכה, זאת בזכות הדרכה מתאימה לפעולות שיש לבצע מיד לאחר הנשיכה, איך להתגבר על הגנות נפוצות שבעל הכלב ינסה להשתמש בהן, ועוד.

לכן, פנו בהקדם לשירותיו של עורך דין נזיקין נשיכת כלב כדי שיוכל להגיש עבורכם את התביעה באופן המיטבי.

שאלות ותשובות

 • האם אדם שהתגרה בכלב וננשך עדיין זכאי לפיצוי?

לא. הדבר מעוגן בחוק בסעיף 41 ב' לחוק הנזיקין, בחלק העוסק בהגנות על בעלי הכלבים. היות ומטבעו הכלב עשוי לתקוף אדם לאחר שזה התגרה בו.

 • אדם השיג גבול במקרקעין וננשך כל ידי כלב שהיה במקרקעין. האם הוא זכאי לפיצוי?

רבים מחזיקים כלבי שמירה בחצר או בבית, לצורך הגנה על הבעלים עצמו ומשפחתו או על רכושם. אם אדם נמצא ללא רשות בחצר או בית של אדם אחר, וכלב השמירה של בעל הבית נושך את מסיג הגבול, הוא לא יצטרך לשלם פיצויים. הדבר נכון גם במקרה שהכלב מגן על חייו של אותו אדם במקרה שפורץ או מסיג גבול מנסה לתקוף את הבעלים ובני משפחתו.

 • כיצד ניתן לאתר את בעל הכלב?

כפי שציינו חשוב לאתר את בעל הכלב אם ישנו כזה כדי להגיש את התביעה. זאת בהתבסס בין היתר על פקודת הנזיקין שבסעיף 41 מטילה את האחריות על מעשי הכלב על בעליו. כדי לאתר את בעל הכלב החוק מחייב להוציא רישיון המתחדש משנה לשנה בעירייה בה מתגורר הבעלים. בנוסף, כדי לקבל את הרישיון על בעל הכלב להתקין בגופו של בעל החיים שבב תת עורי (צ'יפ) המאפשר לזהותו במקרה שאבד, ברח או תקף.  

באילו הגנות עשוי בעל הכלב להשתמש בעת התביעה?

ישנן 3 הגנות בפקודת הנזיקין:

 1. התגרות בכלב.
 2. תקיפת בעלי הכלב.
 3. השגת גבול במקרקעין.

אלו ההגנות שיכול בעל כלב לטעון על מנת לנסות להימלט מאחריות על תוצאות הנשיכה.

האם יש טענות נוספות שבעל כלב יכול לטעון כדי לא לצאת אחראי לאירוע?

ישנן מספר הגנות שהנתבע עשוי לטעון ואלו פורטו לעיל. אך ישנה טענה נוספת שבעל כלב יכול לטעון והיא שאינו הבעלים של הכלב אלא החזיק בכלב באופן זמני. במקרה כזה החוק והפסיקה ברורים מאוד. כל עוד הכלב היה בחזקתו בעת הנשיכה – הוא אחראי. החוק מטיל אחריות גם על בעל הכלב וגם על מי שהחזיק בו בפועל בעת האירוע.

הגנה נוספת שיכולה להיטען היא שאם כלב תקף אדם לאחר שזה ניגש לכלב ללטפו, לננשך עשוי להיות אשם תורם לאירוע. במיוחד אם בעל הכלב הזהיר את הננשך שלא להתקרב. בית המשפט עשוי להפחית מאחריותו של בעל הכלב לנזקים.

סיכום – עורך דין נזקי גוף נשיכת כלב

לסיכום, נשיכת כלב אינה נעימה והיא יכולה להוביל לנזקים ולנכויות. לעיתים הנכויות משמעותיות ביותר אשר פוגעות באופן ניכר בתפקודו של הננשך. חשוב מאוד להבין את התהליך שיש לעבור לאחר נשיכת כלב, ולצורך כך מומלץ מאוד לפנות לעו"ד נזקי גוף המתמחה בנשיכות כלבים כמה שיותר מהר! כל עוד אינכם מיוצגים על-ידי עורך דין נזקי גוף אתם יכולים לעשות טעויות קריטיות שיפגעו בסיכויי התביעה שלכם.

זכרו, הפיצוי המגיע לכם עשוי להיות לסכום ניכר ומשמעותי ככל שפגיעתכם קשה יותר. לכן, אל תוותרו על זכויותיכם ופנו בהקדם לשירותיו של עורך דין המתמחה בנזקי גוף נשיכת כלב שיסייע לכם.

 

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

  ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

  דילוג לתוכן