אחריות בגין טביעה בים בעת שביתת מצילים

מאת:

בית המשפט המחוזי בחיפה קבע כי עיריית ראשון לציון וההסתדרות הינן בעלות אחריות עיקרית לאירוע במסגרתו טבע בים נער, במהלכה של שביתת מצילים.

המקרה

במקרה הנדון, הנער בהיותו בן 14 שנים, נכנס לים עם חבריו וטבע, וזאת בתקופה בה היו מצילי החוף בשביתה. בהתאם לטענות הנער והוריו, האירוע במסגרתו נפגע הנער נגרם, בין היתר, כתוצאה מרשלנותה של ההסתדרות, אשר יזמה שביתת מצילים מבלי לבחון את ההשלכות והנזקים היכולים להיגרם לציבור המתרחצים, ועל אחת כמה וכמה כאשר בחרה היא להכריז על השביתה במהלך חודשי הקיץ בהם מאות מתרחצים צעירים מגיעים לחופי המדינה. מאידך, טענה הנתבעת לאשמה תורמת מצידו של הנער הנפגע, ואף טענה כי ככל שתחויב במסגרת ההליך, הרי שיש להפנות חיובים אלה כלפי הוריו של הנער שלהם חלק בלתי נפרד מטביעתו.

הכרעת בית המשפט

בהכרעתו בין טענות הצדדים, קבע בית המשפט כי על ההסתדרות, בבואה ליזום שביתה אשר יכולה להוות סיכון לציבור, מוטלת חובת זהירות מושגית כלפי צדדים שלישיים, וכי מרגע שהתקיימה חובת הזהירות המושגית, הרי שקמה חובת הזהירות הקונקרטית. עוד נקבע כי קביעה של בית הדין לעבודה המתירה שביתה, כזו אשר מסירה את חובת הזהירות והאחריות הקיימת לשובתים כלפי הציבור הפוטנציאלי לפגיעה מהשביתה. בנוסף קבע בית המשפט כי על אף שזכות השביתה הינה זכות יסוד במשפט העבודה הישראלי, הרי שגם היא לא מסירה או מקלה באחריותם של השובתים.

לאחר שבחן את טענות הצדדים, ובכלל זאת את טענות הנער ומשפחתו לעניין התרשלות הנתבעות והנזק הרב שנגרם לו בדמות נכות רפואית ותפקודית בשיעור של 100%, קיבל בית המשפט את מלוא תביעתו של הנער והוריו לפיצוייו בגין נזקיו, אך יחד עם זאת לא מצא לנכון להטיל על הנתבעים פיצויים עונשיים.

תיק אז' 000862/02 פלוני ואח' נ' עיריית ראשון לציון ואח'

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן