התעלף לאחר אימון ותבע את חדר הכושר

מאת:

מקרה: מתאמן בחדר כושר חש סחרחורת, התעלף ופוצה ב 30,000 ₪.

בית המשפט חייב מאמן כושר ומכון כושר לפצות מתאמן אשר התעלף בחדר הכושר לאחר שחש בסחרחורות ובחילות, וקבע כי מאמן כושר סביר היה צריך לצפות את האפשרות שההרגשה הרעה ותחושת הבחילה של המתאמן יובילו לסחרחורת או להתעלפות.

התובע בת.א. 005132/97 פיליבה ליאור נ' YTA מכון לספורט ואמנויות הגוף ואח', הינו בחור צעיר (כבן 24 במועד האירוע), אשר נרשם יום טרם האירוע למכון הכושר. כחלק מתהליך הרישום, מילא התובע טופס הצהרה על מצב בריאותו, בו שלל כל בעיה בריאותית. התובע לא הציג, לא ביום הרישום ולא למחרת, אישור רפואי על כשירותו להתאמן בחדר כושר, על אף שבטופס הצהרת הבריאות נדרש ממנו לעשות כן. ביום 26.7.94 בשעות הבוקר, הגיע התובע כדי להתאמן בפעם הראשונה במכון, בהדרכתו ובפיקוחו של הנתבע 2, שהיה מדריך בחדר הכושר ומודע לכך שזהו אימון הכושר הראשון של התובע.

לטענת התובע, בעת שביצע את כפיפות הבטן החל לחוש בחילה, הפסיק את התרגול, קרא לנתבע שהיה מחוץ לחדר והודיע לו כי הוא חש בסחרחורת. לטענת התובע, תחילה הושיב אותו הנתבע על הרצפה בסמוך, אך משאמר לו התובע שיש לו בחילה והוא רוצה להקיא, ליווה אותו הנתבע, אל מחוץ לחדר הכושר, לתוך מבואת הכניסה, שם השעין את התובע על דלפק הסמוך לדלת הכניסה, כשצד ימין של גופו נשען על הדלפק ופניו מופנות לעבר דלת הכניסה. הנתבע אמר לתובע להחזיק בדלפק, שאל אותו אם הוא רוצה לשתות מים, והתובע השיב בחיוב. הנתבע פנה אל מתקן המים שהיה ממוקם במרחק של 2-3 מ' ממקום עמידת התובע, אך בטרם הספיק לשוב עם כוס המים, נפל התובע אפיים ארצה ונחבל בשיניו.

עיקר המחלוקת נסבה סביב דרך פעולתו של המדריך, והאם התובע התלונן על סחרחורת טרם התעלפותו אם לאו. התובע טען שהתלונן על סחרחורת ולכן אסור היה למדריך להזיזו, ואילו המדריך טען שהתובע התלונן על בחילה בלבד, ואף הלך בכוחות עצמו אל מבואת הכניסה. כמו כן, הועלו טענות על ידי הנתבעים לפיהן התובע הסתיר מהם את עברו הרפואי עת נרשם למכון הכושר. בהקשר זה חשוב לציין, שטענת הנתבעים כי התובע חתם על הצהרה הפוטרת אותם לכאורה מאחריות לכל נזק שיגרם לו, "אינה שווה את הנייר שעליו היא כתובה", שכן אין בעל מכון ספורט או מנהלו, או כל אדם אחר, יכול לפטור עצמו מהוראות חוק מכוני כושר, פקודת הנזיקין ודיני הרשלנות על ידי החתמת המתאמנים, עליהם נועד החוק להגן, על הצהרות סתמיות מסוג זה הכלולות "באותיות הקטנות" בטופס ההרשמה

לאחר ששקל בית המשפט את חובת הזהירות הקונקרטית, את מבחן הציפיות ואת נורמת ההתנהגות הרצויה והניתנת ליישום במקרים מסוג זה, הגיע למסקנה כי היה על מדריך כושר מנוסה לצפות את האפשרות שההרגשה הרעה ותחושת הבחילה של התובע יובילו לסחרחורת או להתעלפות. לפיכך, היה עליו לספק לו תמיכה יציבה, כגון: להחזיק בו או להושיב אותו על ספסל או על הקרקע, כשפניו מופנות כלפי מטה (לצורך הקאה). מדריך סביר לא היה צריך להסתפק בהשענתו של התובע בעמידה על הדלפק, ממנו הוא עלול לשמוט אחיזתו וליפול.

יחד עם זאת, ייחס בית המשפט לתובע אחריות למקרה בשיעור של 50%, וחילק את הנזק בהתאם, כך שלבסוף חויבו הנתבעים לשלם לתובע סך של כ-30,000 ₪.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור