אחריות בגין התעלפות במכון הכושר

מאת:

בית משפט השלום בכפר סבא דן בתביעתו של תובע אשר התעלף ונפל במהלך אימון בחדר הכושר של הנתבעים.

המקרה

בהתאם לנסיבות המקרה, ביום שקדם לאירוע ההתעלפות, הגיע התובע למכון הכושר ונרשם כמנוי תוך מילוי טופס הצהרה על מצב בריאות, בו שלל כל בעיה בריאותית. ביום קרות האירוע הגיע התובע למכון הכושר והחל בביצוע אימון בהדרכתו הצמודה של מאמן הכושר שהיה במקום, כאשר לטענת התובע במהלך האימון ובעודו מבצע תרגילים בהתאם להנחיותיו של המאמן, החל הוא להרגיש בבחילה שהובילה בסופו של דבר להתעלפות ונפילה שפגעה פיזית בפניו ושיניו. מאידך, טען הנתבע כי התובע כלל לא התלונן במהלך האימון על תחושות חולה או בחילה וכי לפיכך לא יכול היה הוא למנוע כלל את אירוע ההתעלפות.

הכרעת בית משפט

בבואו לדון בטענות הצדדים נתן בית המשפט משקל לשאלות האם הנתבעים דרשו בפועל אישור רפואי מרופא מוסמך המעיד על כשירותו של התובע להתאמן, והאם הצהרתו או אי הצהרתו של התובע על מצבו הרפואי תוביל למסקנה כי לנתבעים אין אחריות באירוע ההתעלפות במסגרתו נפגע התובע. לאחר שבחן את טענות הצדדים והראיות שהובאו בפניו, קבע בית המשפט כי בהתאם לאמור סעיף 4(א) לחוק מכוני הכושר, היה על הנתבעים לדרוש מהתובע אישור רפואי מרופא מוסמך בטרם יקבלו אותו כחבר במכון הכושר, וכי משלא עשו זאת התרשלו הם.

יחד עם זאת, קבע בית המשפט כי לאור מצבו הרפואי של התובע, ככל הנראה בכל מקרה היה הוא משיג אישור מתאים מרופא המשפחה על מנת להתחיל באימונים במכון הכושר, וכי לפיכך אין לייחס חשיבות לעצם אי הגשת אישור רפואי מרופא מוסמך מטעם התובע לנתבעים. כמו כן, קבע בית המשפט כי בכל הנוגע לטיפול שניתן לתובע במקום בזמן האירוע, הרי שהוא חרג מסטנדרט ההתנהגות המצופה מדריך חדר כושר, שכן גם בזמן שידע מדריך הכושר על תחושת הבחילה של התובע, מצא הוא לנכון להשאירו לבדו למספר דקות.

לאור האמור, מצא בית המשפט כי לכל אחד מהצדדים, הן לתובע והן לנתבע, אחריות לעצם קרות האירוע, ולפיכך קבע כי הנתבעים יישאו בסך של 50% משיעור הנזק שהוסכם בין הצדדים עוד קודם לכן.

ת.א. 5132/97 פליבה ליאור נ' Y.T.A מכון לספורט ואמנויות הגוף ואח'

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן