האם העירייה תוכל לתבוע פיצוי בגין ירידת שווי המקרקעין שבאזורה?

בפסק דין תקדימי , בר"ם 4443/03 , בעניין עיריית חולון נ' רשות שדות התעופה בישראל ואח', קבע בית המשפט העליון ביום 17.07.2011 , כי " רשות מקומית יכולה לתבוע פיצויים בגין ירידת ערך נכסיה במסגרת סעיף 197 לחוקהתכנון והבנייה ".

פסק הדין דן בערעורה של עיריית חולון נגד החלטת ביהמ"ש המחוזי, שקבע בעבר שאין היא יכולה לתבוע פיצויים בגין ירידת שווי המקרקעין שבבעלותה בסך 150.6 מיליון דולר בעקבות אישור תוכנית נתב"ג 2000.המסקנה המתבקשת היא שסעיף 197 לחוק, הן מבחינת נוסחו והן מבחינת תכליתו, מכיר במישור העקרוני בזכותה של רשות מקומית לתבוע פיצוי על פגיעה במקרקעיה.

אולם לאור החלטת בית המשפט העליון, עולה שרשויות מקומיות לא מנועות מלתבוע פיצויים בגין ירידת ערך נכסיהן באמצעות סעיף 197 בעקבות אישורן של תוכניות בנייה.

בית המשפט הדגיש עוד כי:

"הזכות החוקתית לקניין פירושה גם הזכות על הקניין הציבורי; שהרי גם הקניין הציבורי ראוי להגנה, ואין הכרח להעדיף את זכות הקניין של היחיד על-פני זכות הקניין של כלל הציבור … זכות הקניין שבסעיף 3 לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו נועדה להגן גם על הקניין הציבורי מפני פגיעה על-ידי אדם או קבוצה של בני-אדם" .

שאלה יפה היא, האם תושב העיר יכול לתבוע את העירייה בעיר מגוריו בגין ירידת ערך נכסיו, במקרה בו היא בוחרת שלא להפעיל את סמכותה מכוח הלכה זו ולתבוע ?

דוד סער, עו"ד

לקריאה נוספת: דיני נזיקין

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן