במקרים דחופים ניתן ליתן טיפול רפואי ללא הסכמתו מדעת של המטופל

מאת:

אדם מאושפז בבית החולים בשל בעיה נוירולוגית, ומצבו המחמיר מצדיק בדיקה דחופה. אולם, עקב מצבו הוא אינו מסוגל ליתן הסכמתו מדעת לבדיקה הפולשנית. מהו הדין? שאלה זו נדונה בע"א 8817/06 עזבון המנוח בשטקר נפתלי ז"ל נ' בית החולים סורוקה ואח' (ניתן ביום: 18.05.09).

המנוח אושפז בבית החולים בסוף דצמבר 1998 בשל תלונות על כאב ראש עז ושיתוק בחלק השמאלי של הפנים, ונתגלו סימנים קליניים מדאיגים. התעורר חשד למפרצת מוחית ולכן היה צורך בביצוע בדיקת CTA , אולם עקב מצבו של המנוח, אשר היה שרוי בבלבול רב וחוסר התמצאות עקב בעייתו הנוירולוגית, החליט בית החולים כי הוא אינו כשיר ליתן הסכמתו מדעת לבדיקה הפולשנית, מינה לו אפוטרופוס והמתין עשרה ימים, עד שיתקבל אישור בית המשפט לביצוע הבדיקה.

אולם הדבר היה מאוחר מידי שכן ארבעה ימים קודם למתן האישור, סבל המנוח מהתקף אפילפטי ושקע בקומה. בדיקת CT גילתה המטומה תוך מוחית גדולה. המנוח שהה בקומה עד ליום מותו.

בית המשפט פסק כי בית החולים היה מודע לכך כי במוחו של המנוח טמונה "פצצת זמן" בדמות סכנה ממשית לדימום חוזר שתוצאותיו האפשרויות הרות אסון, אולם הם נטלו "סיכון מחושב" בעניין זה, וביצעו את הבדיקה הפולשנית הנחוצה אך ורק בחלוף עשרה ימים.

בית המשפט פסק כי בית החולים התרשל ואימץ את מסקנותיו של המומחה הרפואי שמונה מטעם בית המשפט, לפיהן אם בשל מצבו הנוירולוגי החמור לא יכול היה המנוח ליתן הסכמתו לבדיקת האבחון הדחופה שנדרשה, אזי היה מקום לבצע את הבדיקה ללא הסכמתו, וזאת בהתאם לקבוע בסעיף 15 לחוק זכויות החולה, התשנ"ו-1996, אשר מאפשר ליתן טיפול רפואי לחולה שאינו מסוגל ליתן הסכמתו מדעת באופן מיידי, במקרים בהם המדובר בטיפול דחוף ולא ניתן לקבל את הסכמת החולה או אפוטרופסו לכך. בעניין זה נקבע כי הבחירה להעביר את האחריות לאפוטרופוס אשר היה אמור להתמנות באמצעות הליך פרוצדוראלי שאורך זמן, בעוד שבאותה העת שכב המנוח בבית החולים עם סימנים נוירולוגיים הולכים ומחמירים, הטיפול השמרני לא הועיל ומקור הדימום במוחו טרם אובחן, הייתה בלתי סבירה לאור החשד שלאורו פעל בית החולים, כי המדובר במפרצת.

בסופו של יום, קיבל בית המשפט העליון את ערעורו של עיזבון המנוח וקבע כי יש להטיל אחריות על בית החולים ורופאי בבית החולים שטיפלו במנוח, ובכך למעשה הפך את פסק דינו של בית המשפט המחוזי, אשר דחה את התביעה, בטענה שהדרך בה בחרו הרופאים הנתבעים שיקפה "בחירה בין אסכולות רפואיות מוכרות".

ד"ר דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור