מתי ניתן לתבוע בגין פרסום לשון הרע?

מאת:

"טוֹב שֵׁם, מִשֶּׁמֶן טוֹב" (קהלת ז' פסוק א')
לשון הרע נחשב למעשה קשה, העלול לגרום נזק לשמו הטוב של האדם. סעיף 1 לחוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965 (להלן: "החוק"), מגדיר את המושג לשון הרע כדבר שפרסומו עלול להשפיל, לבזות ולפגוע באדם.
איך מתבצע הפרסום?
הפרסום יכול להיעשות בצורה מאד רחבה, במישרין, בעקיפין, וכמעט בכל דרך אפשרית. בין אם באמצעות דיבור, כתיבה, ציור, דמות, תנועה וכדומה.
האם כל פרסום הינו בגדר לשון הרע?
בעידן כיום, בו כולנו חשופים לפרסומים באפליקציות וברשתות החברתיות, עולה השאלה, האם כל פרסום/ תגובה עלולים להוות עילה לתביעת לשון הרע?
שאלת האם היותו של פרסום הוא פוגעני או לא, ייבחן ע"י ביהמ"ש באופן אובייקטיבי, כלומר, בעיניי האדם הסביר, ולא בעיניו הסובייקטיביות של הנפגע. לכן, אין צורך שהאדם עליו פורסם הפרסום אכן יפגע בפועל, אלא, די שהיה בפרסום אפשרות לפגוע.
מהו מישור התביעה? האם הליך אזרחי/ פלילי?
תביעת לשון הרע יכולה להיות הן במישור האזרחי והן במישור הפלילי.
המישור האזרחי- סעיף 7 לחוק קובע שדי בחשיפת הפרסום לאדם נוסף מלבד הנפגע, בכדי להוות עילה לתביעה נזיקית והטלת פיצויים עד לגובה של 50,000 ₪ ללא הוכחת נזק. כיום לאחר שערוך, ניתן לתבוע עד כ-75,000 ₪ ללא הוכחת נזק.
קובלנה פלילית- יש צורך בהוכחת כוונתו של המפרסם לפגוע ובחשיפת הפרסום לשני אנשים מלבד הנפגע. בנוסף, הגשת כתב האישום עלולה לגרום להרשעה ועונש מאסר עד שנה אחת, וכן הטלת פיצויים עד לגובה של 50,000 ₪ ללא הוכחת נזק.
בתביעה משפחתית הדדית שהוגשה לביהמ"ש לענייני משפחה בירושלים, בגין הוצאת לשון הרע בפייסבוק, קיבל בית המשפט את התביעות ופסק הוצאות הדדיות על הצדדים, על אף שהדברים נאמרו ע"י בני משפחה.
במקרה דנן, הוגשו תביעות לשון הרע הדדיות בין בני משפחה בעקבות פרסום "פוסטים" ותגובות בפייסבוק.
ביהמ"ש קבע כי במקרה הנ"ל אכן רוב ההתכתבויות היו גידופים והתבטאויות על מנת להשפיל ולפגוע את הצד השני. כמו כן, מדובר בהתכתבויות פומביות שכללו לפחות שתי אמירות מכל אחת מהצדדים ולכן אין לייחס למי מהצדדים טענה כי האמרה הייתה רק בגדר "תגובה" וכי הכוונה של כל אחד מהצדדים הייתה לפגוע ולבזות את הצד השני בדברים שנכתבו.
תמ"ש (משפחה ירושלים) 8719-06-13 נ.ו ואח' נ' א.ו ואח'
עו"ד דוד סער

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן