לשון הרע בפייסבוק

מאת:

בית משפט לענייני משפחה בבאר שבע חייב בעל בתשלום של 25,000 ₪ לאשתו בגין פרסום הוצאת לשון הרע בפייסבוק. הבעל כתב על "הקיר" בפייסבוק דברי השמצה ולעג כלפי אשתו.

ביהמ"ש קבע כי הבעל היה ער למשמעות הפרסום לדברים כאשר הם נכתבים על "הקיר" בפייסבוק וחשיפת הדברים למשתמשים נוספים, להבדיל ממשלוח הודעה פרטית באמצעות אותו אתר.

ביהמ"ש קבע כי מדובר בפרסום שיש בו משום לשון הרע, היות ובהתאם לחוק איסור לשון הרע, מתקיים עניין "הפרסום" ואף "הלשון הרע". בהתאם לסעיף 2 (ב) 2 לחוק, נקבע כי רואים "כפרסום לשון הרע": "אם היתה בכתב והכתב עשוי היה, לפי הנסיבות, להגיע לאדם זולת הנפגע". במקרה זה, לא רק שתוכן הדברים הפוגע יכול היה להגיע, אלא שכך גם אירע.

אמנם, לא ניתן להוכיח היקף האנשים שנחשפו, במועד הרלוונטי, לתגובת הבעל באתר הפייסבוק, עד למועד שבו הם נמחקו ע"י האישה. אולם בכל מקרה, אין להקל ראש בעובדה שהדברים פורסמו ברשת חברתית לה חשופים מאות ואף אלפי משתמשים בכל רגע נתון. טענת הבעל כי ניתן היה למחוק את הפרסום מהפייסבוק בתוך דקות ספורות, אין לה כל משקל שכן הנזק יכול ונוצר בתוך שבריר שנייה מרגע הפרסום, שכן ברגע מהיר אחד נחשפים הן חבריה של האישה והן חבריו של הבעל לפרסום שהוא בוחר לפרסם. היקף הפרסום בתוך שניות, יכול להגיע לאלפי קוראים בזכות תוכנת השיתוף המיוחדת לאתר הפייסבוק.

ביהמ"ש רואה עצמו במקרים כגון דא, לא רק כפועל להשגת הצדק, אלא גם כמתווה נורמות ומחנך. ביהמ"ש הוסיף וטען כי חופש הביטוי אינו מושג ערטילאי נטול גבולות ונאורות והוא מרשם לפגיעה קשה בשמו הטוב של האדם.

במציאות הנוכחית היום, בה מדינות נופלות כתוצאה מהתאגדות ההמונים באמצעות שימוש בכלי כגון זה, במציאות בה פוליטיקאים בוחרים לעשות שימוש יומיומי באתר, יש לעשות כל שניתן בכדי שהציבור יעשה שימוש בכלי זה למטרות טובות וראויות ויש לעשות הכל בכדי שילדנו יקבלו את המסר כי אין לפגוע בבריות באמצעות כלי זה או אחר. יש להיזהר בכלי זה, שהרי הפייסבוק יכול להיות אמצעי קטלני של ממש. הפייסבוק אינו אשם, כמו שאקדח אינו יורה אלא אם יורים בו. הנתבע בתוך עמו הוא חי והוא ידע גם ידע את עוצמת "כלי הנשק" בו הוא משתמש.

לאור האמור, פסק ביהמ"ש פיצוי בסךשל 25,000 ₪ אותם ישלם הבעל לאשתו. ביהמ"ש הוסיף וטען כי היות והדבר נאמר במהלך סכסוך משפחתי כולל, נוקט ביהמ"ש משנה זהירות על מנת שלא ללבות עוד יותר את הסכסוך המשפחתי.

תמ"ש (משפחה באר שבע) 21757-10-11 פלונית נ' אלמוני

ד"ר דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן