גזירת תמונות מפרסומת מהווה לשון הרע

מאת:

בפס"ד 63451-07 יובל שם טוב ואח' נ' בז'ה וו הפקות בע"מ ואח' פסק ביהמ"ש פיצוי בסך של 200,000 ש"ח לשחקן ילדים מפורסם, בקובעו כי גזירת דמותו מפרסומות בשלטי חוצות, מהווה לשון הרע/ הוצאת דיבה.

השחקן הגיש תביעה על סך 1,000,000 בדרישה לפיצוי עקב הפרת זכויות יוצרים בטענה כי נגרם לו נזק תדמיתי. השחקן תבע את הנתבעות בכך שהשתמשו בדמותו לפרסום, ללא ידיעתו וללא הסכמתו לכך. לטענת השחקן, הועלו שלטי חוצות של השחקן , כאשר פניו קרועים וחתוכים.

הנתבעות טענו מנגד, כי פעלו בתום לב ובהרשאת חברת ההפקה. הנתבעות הוסיפו וטענו כי מיד עם דרישתו של השחקן להסיר מודעות אלה, הוסרו המודעות.

דין תמונות לסוגיות לשון הרע

כמו כן, הוסיפו הנתבעות וטענו, כי מקרה זה אינו עולה לגדר "לשון הרע" או הוצאת דיבה כלל, שכן לא נאמרו, אף לא במילה אחת, דברים אשר יש בהם חשש לכדי "לשון הרע" על שחקן זה. כמו כן, הנתבעות הכחישו את שיעור הנזק אשר נגרם לשחקן.

התובע טען כי יש לפצותו בגין הפרת זכויות יוצרים, הפרת סימן מסחר ובגין לשון הרע.

ביהמ"ש פסק כי בנסיבות שנוצרו אכן ארעה פגיעה וזילות בשמו הטוב של השחקן כאמן חשוב ומוביל.

ביהמ"ש פסק פיצוי ללא הוכחת נזק בסך של 50,000 ש"ח- פיצוי זה הינו עבור על הפגיעה בשמו הטוב ובמעמדו כשחקן וכאומן מוביל.
ביהמ"ש פסק פיצוי נוסף בסך של 150,000 ש"ח בגין אובדן מכירות וכרטיסים עקב מכירת כמות כרטיסים מופחתת מהמתוכנן, וזאת בהסתמך על חוות דעת מומחה בתיק מטעם התובע.

לסיכום, ישנם מקרים בהם עבירת לשון הרע יכולה להיחשב "כעבירה" גם אם לא נאמרה אף לא מילה אחת! עבירה זו יכולה להיחשב גם באמצעות מעשים!

ד"ר דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן