עורך דין לשון הרע

לא כל התבטאות או פרסום פוגעניים לכאורה מהווים עילה לתביעת לשון הרע.

חשוב לבדוק לעומק כל מקרה לגופו, בהתאם לנסיבות הספציפיות, לחוק לשון הרע ובהתאמה לפסיקות ולחקיקה העדכנית.
נראה לכם שנפגעתם מהוצאת דיבה או לשון הרע? חושבים שפגעו במזיד בשמכם הטוב?
חייגו כעת 073-7581885 ועורך דין לשון הרע יבדוק את סיכויי תביעתכם.

עורך דין הוצאת דיבה ולשון הרע

החוק הקובע את הכללים שחלים בתחומי הוצאת הדיבה ולשון הרע נקרא חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה-1965.

חוק זה מונה ומפרט איסורים רבים שהעובר עליהם ייחשב כמוציא דיבה ולשון הרע, וחייב במתן פיצוי, אף ללא הוכחת נזק, עד תקרת סכום של 50,000 ₪. פרסום לשון הרע במזיד ומתוך כוונה לפגוע, שהועבר לשני אנשים או יותר פרט לנפגע, הנו עבירה פלילית, המחייבת את העבריין בתשלום פיצויים, גם ללא הוכחת נזק, בסכום של עד 50,000 ₪ ובעונש של עד לשנת מאסר תמימה.

 

פרסום לשון הרע הנה עבירה שכוללת שני היבטים עיקריים: הראשון הוא עצם הפרסום, המוגדר בסעיף 2 לחוק כהעברת מסר לאדם אחד או יותר פרט לנפגע, ואילו ההיבט השני נוגע לעצם היותו של המידע המועבר בגדר לשון הרע.
סעיף 1 לחוק מגדיר מהי "לשון הרע" באופן הבא:
"לשון הרע היא דבר שפרסומו עלול –

  1. להשפיל אדם בעיני הבריות או לעשותו מטרה לשנאה, לבוז או ללעג מצדם.
  2. לבזות אדם בשל מעשים, התנהגות או תכונות המיוחסים לו.
  3. לפגוע באדם במשרתו, אם משרה ציבורית ואם משרה אחרת, בעסקו, במשלח ידו או במקצועו.
  4. לבזות אדם בשל גזעו, מוצאו, דתו, מקום מגוריו, מינו, נטייתו המינית או מוגבלותו.

פרסום לשון הרע אינו מוגבל להתבטאות בעל פה או בכתב, והוא כולל גם את הדפסתם או הפצתם של ציורים, דמויות נלעגות או קריקטורות, וכן השמעת צליל מבזה או ביצוע תנועה משפילה, כמו גם ביזויו של הנפגע בכל דרך אחרת.

במצבים מסוימים עשוי פרסום לשון הרע להיחשב כעבירה פלילית, כשבמצבים אלו דינו של העבריין יהיה עד לשנת מאסר אחת, נוסף על הפיצוי הכספי שיידרש לשלם.

בעבירה פלילית של לשון הרע, בשונה מהעוולה האזרחית, צריכים להתקיים שלושה יסודות. השניים הראשונים זהים לאלו של העוולה האזרחית של הוצאת לשון הרע, ונוגעים, כאמור, לפרסום ולעצם לשון הרע. היסוד השלישי המייחד את הוצאת לשון הרע כעבירה פלילית הוא היותו של הפרסום מופץ לשני אנשים נוספים פרט לנפגע, לעומת העוולה האזרחית בה מדובר בפרסום לאדם אחד מלבד הנפגע. בנוסף, ההתייחסות לעוולת לשון הרע כאל עבירה פלילית, מחייבת להוכיח מחשבה תחילה בכוונה לפגוע, מעבר ליסודותיה העובדתיים של הפגיעה עצמה.

מהו המבחן הקובע?

המבחן הקובע נוגע לאובייקטיביות של הפגיעה בשמו הטוב של הנפגע, על פי הדרך בה הוא נתפס בעיני הזולת והחברה.

בית המשפט יפסוק כי מקרה המובא לפניו מהווה לשון הרע, במידה ואדם סביר מן השורה יתפוס את הפרסום המדובר כפוגע בשמו הטוב של הנפגע, וזאת על פני הדרך הסובייקטיבית בה הבין הנפגע את הדברים או האופן אליו התכוון הפוגע בעת פרסומם. חשוב להדגיש כי האופן בו האמירות או הפרסומים השפיעו על נראותו של הנפגע בעיני החברה, הוא זה שקובע, ולא תחושותיו האישיות של התובע.

במידה והנתבע אמר או פרסם התבטאויות מסוימות שגרמו לאנשים אחרים להירתע מהתובע או לחשוב עליו רעות – הרי שמדובר בעבירת לשון הרע.

מהו פרסום?

חוק לשון הרע מונה מספר אפשרויות של העברת מסרים שהן הדרכים אשר עשויות להיחשב כפרסום. אלו כוללות התבטאויות בעל-פה, בדפוס או בכתב, וכן ציורים ודמויות ואף תנועות, צלילים וכן אמצעים נוספים, מה שמשאיר את הרשימה פתוחה ונתונה לשיקול דעתו של השופט בכל מקרה לגופו.

קללות וגידופים

מי לא חווה על בשרו מצבים מצערים בהם מופנים כלפיו קללות וגידופים, כחום המזג הישראלי, מאת עוברים ושבים העומדים אתנו בתור, נוהגים מולנו בכביש מתחרים עמנו על מקומות חניה מועטים? בפסיקות רבות קבעו בתי המשפט כי קללות וגידופים עלולים בהחלט לבזות אדם ולהוציא דיבתו רעה בעיני הבריות.

עם זאת, לא כל מקרה של קללות ייחשב כעבירת לשון הרע, היות ומדובר בחלק בלתי נפרד מהשפה המדוברת ומחיי היומיום של כולנו. ישנן קללות שלא גורמות לפגיעה בשמו הטוב של אדם, ואשר נאמרות מתוך כעס חולף, ואילו אחרות, בנסיבות מסוימות, עשויות לגרום לפגיעה ממשית באופן בו נתפס הנפגע בעיני החברה. לפיכך, יישקל כל מקרה לגופו, בהתאם לנסיבות, לנימה ולהקשר בו הוטחו בנפגע הקללות.

מספר מקרים לדוגמא

בפרשת דיאב נ' דיאב הטיח הנתבע בתובע את המילים הבאות: "הסתלק מכאן, כלב בן כלב, נביא שקר סתום עין." בית המשפט העליון פסק כי בדברים הללו יש משום פגיעה בשמו הטוב של התובע, על רקע הנורמות החברתיות בכפר בו הוא מתגורר.

כך גם במקרה של פחימה נ' דלילה, ע"ש (ב"ש) 1010/09, בו תבעה הנפגעת אדם שאמר עליה כי הגיעה למעמדה בזכות כך ש"פתחה רגליים". למרות עליבותן ורמתן הנמוכה של המילים, פסק בית המשפט כי ההתבטאות אינה בגדר גידוף ותו לא, אלא שיש בה כדי להשליך על תפיסת הנפגעת בעיני הנוכחים באותו מקרה, שעלולים להאמין כי היא זכתה בתפקידה, שלא הודות לכישוריה אלא רק בזכות מערכת יחסים אינטימית עם מאן דהוא. דוגמא נוספת הממחישה את הדברים היא תמ"ש (כפ"ס) 24983/04 רודריג נ' בר-און, בה נקבע כי הביטויים "לוזר", "כלומניק", ו"אינווליד" שהטיחה הנתבעת בתובע על דפי מדור הרכילות בעיתון, אינם בגדר גידופים בהיסח הדעת, אלא הכפשה וביזוי מכוונים.

בכל מקרה בו נפגע שמכם הטוב, פורסמו עליכם אמירות מכפישות וחסרות בסיס או שהוטחו בהם דברים מבזים, יש לכם אפשרות למצות את הזכויות המגיעות לכם על פי חוק, ולקבל סכום מקסימלי של פיצויים.

משרד עורכי דין דוד סער בהובלתו של עורך דין תביעת דיבה דוד סער, הוא הכתובת עבורכם להחזיר את כבודכם האבוד ולקבל פיצוי על הנזק שנגרם לכם.

הודות לניסיוננו הרב ולצוות המקצועי והמיומן של עורכי הדין שלנו, תוכלו לדעת שהטיפול בתביעתכם נמצא בידיים טובות, ושכל מה שניתן באופן חוקי לעשות אכן נעשה – על מנת שאתם תקבלו את הפיצויים המגיעים לכם ותזכו לכך שהצדק ייצא לאור.

להתייעצות עם עורך דין הוצאת דיבה השאירו לנו פניה או צרו עמנו קשר טלפוני עוד היום.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן