פיצוי בגין ליקויי בניה בדירה

מאת:

צפו במקרה: ערור לבית המשפט המחוזי בנושא הפחתת הפיצוי שנקבע עבור עוגמת נפש שנגרמה לרוכשי דירות.

בערעור אשר הוגש ע"י רוכשי הדירות בגין פסק דינו של בית המשפט המחוזי בע"א 6540/05 סולל בונה בע"מ נ' אברמוביץ' ואח', קבע בית המשפט העליון כי יש להפחית מן הפיצוי שקבע בית המשפט המחוזי עבור עוגמת הנפש שנגרמה לרוכשים.

בית המשפט העליון קבע כי בקביעת גובה הפיצוי עבור עגמת נפש שנגרמה בגין ליקויי בניה, יש להביא במכלול השיקולים, בין היתר, את ייעודו של הנכס (מבנה מגורים, מבנה עסקי או אחר); את טיב הליקויים; מידת חומרתם; מידת השפעתם על שגרת חיי המשתמשים בנכס; התנהלות הצדדים לפני ההליך המשפטי ובמהלכו ועלות תיקון הליקויים.

באשר לשיקול עלות תיקון הליקויים, נפסק כי אין לדרוש בהכרח תאימות בין עלות תיקון הליקוי לבין הפיצוי שיש לפסוק בגין עגמת הנפש שנגרמה בעטיו.

במקרה זה, התנהלות שיכון ובינוי בפרשה אכן העצימה את עגמת הנפש שנגרמה לרוכשים, שכן ממועד האיכלוס בשנת 1995 ועד למתן פסק הדין, עבר עשור שנים, בהם התנערה חברת הבניה מחובתה לתקן חלק מליקויי הבניה, חרף פניות חוזרות ונשנות. גם במהלך המשפט לא הסכימה החברה להצהיר על הסכמתה לתיקון הבתים. אולם, על אף קביעת בית המשפט כי הפגיעה באיכות החיים של הרוכשים, כמו גם אי הנוחות הנלווית לתיקונים, מצדיקים פסיקת פיצויי עוגמת נפש גבוהים, נקבע כי לא ניתן להתעלם מטענות חברת הבניה כי הפיצוי שנפסק בגין עגמת הנפש גבוה מעלות תיקון הליקויים בחלק מן הבתים וחורג מן המקובל. בנסיבות אלה נפסק כי ראוי להעמיד את שיעור הפיצוי בגין עגמת נפש על סך של 20,000 ₪ עבור כל תובע.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן