אחריות שילוחית של הורים לנזק לו גורמים ילדיהם

מאת:

צפו במקרה: תבע את בנו על נזקים שגרם לאופנוע שבבעלותו.

בית משפט לתביעות קטנות בירושלים, בפסק דין מתאריך 25/09/11, ת"ק 56187-11-10 סימון אוחנה נגד חנניה דהן, דן בתביעה כספית שהגיש תובע נגד נתבע ובנו, בגין נזקים שנגרמו לאופנוע בבעלותו של התובע, עליו רכב בנו הקטין של הנתבע, בהסכמת בנו של התובע.

במקרה שבנדון, החליפו בנו של התובע ובנו של הנתבע, את האופנועים אשר היו ברשותם. בנו של הנתבע, החליט לבצע תרגיל רכיבה מסוכן, בעטיו איבד שליטה על האופנוע, התהפך ונגרמו לו נזקי רכוש.

בית המשפט נדרש, בין השאר, לשאלה, האם אב נושא באחריות שילוחית לנזקים שנגרמו על ידי בנו וקבע, כי עצם קיומם של יחסי הורות, אינה מטילהעל ההורים אחריות לכל נזק לו גורמים ילדיהם ואין להורים אחריות שילוחית. להורים קמה אחריות למעשי ילדיהם, אך ורק שעה שהם עצמם התרשלו בהשגחה על ילדם ובפיקוח על התנהגותו, וזאת על פי מידת הזהירות של הורה סביר. חובת הפיקוח של הורה על ילדו, משתנה בהתאם לנסיבות השונות וביניהן, יש לשקול את גילו של הילד, מאפייניו הייחודיים ואופי הסכנה הנשקפת כתוצאה מהפעילות של הילד.

בית המשפט, לאחר שעיין בראיות ובעדויות, קבע, כי במועד התאונה, היה בנו של הנתבע כבן 17 והחזיק ברישיון נהיגה על אופנוע ומכאן, שאביו כלל לא התרשל כאשר נתן לבנו לנהוג באופנוע. שעה שמדובר בנער בן 17, בוודאי שאין צפייה כי הורה סביר, יפגוש את בנו לאחר הלימודים ויפקח על התנהגותו עם חבריו, במיוחד כאשר על פי הראיות עולה, כי אין מדובר בנער קשה התנהגות, או כי התנהגותו בעבר דרשה פיקוח מיוחד, אלא בנער מקובל חברתית, שפועל על פי הנורמות המקובלות בין חבריו.

לגופו של עניין, דחה בית המשפט את התביעה כנגד האב וקבע, כי בנו של התובע ובנו של הנתבע, יחד ולחוד, הם האחראיים באופן שווה לנזקים שנגרמו לאופנוע, ויש לחלק את הנזק ביניהם בחלקים שווים.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן