ראשית הראיה הנדרשת לצורך מינוי מומחה בתחום הנפשי לניזוק משני

מאת:

הלכה חדשה נקבעה ע"י בית משפט העליון (רע"א 5398/18), בעניין ראשית הראיה הנדרשת לצורך מינוי מומחה בתחום הנפשי לנזק שנגרם לניזוק משני.

כידוע, על מנת שימונה מומחה רפואי בתחום רפואי כלשהו, על הניזוק המשני להציג ראשית ראייה המעידה על קיומה של נכות ממשית או פגיעה מהותית – במקרה שלפנינו, מבקשי המינוי הינם בעלה וחמשת ילדיה הקטינים של אישה שנהרגה בתאונת דרכים.

המבקשים הגישו לביהמ"ש המחוזי תביעה כנגד חברת הביטוח לפיצוי בגין נזקי גוף שנגרמו להם בעקבות התאונה, כשלכתב התביעה הגישו בקשה למינוי מומחה רפואי, בין היתר, למינוי מומחה בתחום הנפשי בעניין נזקיהם של הקטינים.

חברת הביטוח התנגדה לבקשת המינוי בנימוק שאין בחומר הרפואי שצורף די כדי לבסס ראשית ראיה לקיומה של נכות נפשית ממשית שנגרמה לקטינים. ביהמ"ש המחוזי דחה את הבקשה, תוך שקיבל את עמדתה של חברת הביטוח.

בקשת רשות ערעור הוגשה לבית המשפט העליון, אשר קבע הלכה חדשה בעניין, ולפיו ראשית הראיה הנדרשת במקרים של ניזוקים ישירים, הוא המבחן שיש להחיל גם על ניזוקים משניים. לדברי ביהמ"ש העליון, ההיגיון העומד בבסיס הלכה זו, טמון בכך שעצם השאלה האם נגרמה פגיעה נפשית ממשית, היא בעצמה שאלה שברפואה הדורשת חוות דעת רפואית. 

יוצא למסקנה, כי ביהמ"ש העליון סובר כי אין עוד מקום להבחין בין ניזוק ישיר ובין ניזוק משני בכל הקשור לראשית הראיה הנדרשת לשם מינוי מומחה רפואי, ודי בכך שהמבקש יבסס ראשית ראיה לאפשרות קיומה של נכות כלשהי שנגרמה לניזוק המשני (ולא אפשרות לקיומה של נכות ממשית, כפי שהיה בעבר). 

משרדנו עוסק ומתמחה בעניינים הקשורים בעיקר לדיני ביטוח לאומי, דיני ביטוח, דיני נזיקין, דיני עבודה ודיני משפחה. משרדנו מעניק ליווי וייצוג גם בבתי הדין הרבניים ולרבות בבתי הדין לענייני ממונות וכן בוועדות רפואיות של ביטוח לאומי ומס הכנסה. משרדנו נחל הצלחות לא מבוטלות בתחומים השונים, לרבות תקדימים מעניינים. ככל שהינך חושש כי נפגעו זכויותיך, גש עוד היום למשרדנו, ונשתדל ב"ה לסייע לך.   

 

                                                                                                                       דוד סער, עו"ד

 

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן