רעש מעבודות בניה גרם לחיוב הקבלן והעירייה בפיצוי

מאת:

בני זוג מתל-אביב הגישו תביעה בבית משפט לתביעות קטנות כנגד חברה קבלנית וכנגד עיריית תל-אביב, לפצותם בגין עוגמת הנפש הרבה, אשר נגרמה להם במהלך השנה בה בוצעו עבודות בניה ע"י חברת הבניה בסמוך לביתם. ת"ק 31840-01-10 ברוך ואח' נ' חברת מליבו בניה ואח'.

על פי כתב תביעה, חברת הבניה הפכה בשנה האחרונה את חיי התובעים לסיוט מתמשך בכך שגרמה באופן קבוע לרעש איום בשעות שבהן אסור על פי חוק לבצע עבודות בנייה. חיי התובעים הפכו לגיהינום ואיכות חייהם נפגעה, נגרם לתובעים מחסור בשעות שינה וכתוצאה מכך לעייפות ועצבנות במהלך כל שעות היום, כמו גם למיגרנות וכאבי ראש נוראיים. למרות תלונות חוזרות ונשנות במשך חודשים ארוכים, המשיכה הנתבעת 1 לזלזל בחוק ולהמשיך את עבודות הבנייה גם מעבר לשעות המותרות. אתר הבנייה עובד באופן קבוע בשעות 5:00 בבוקר ועד ו22:00 בלילה וגם בשבתות ובחגים, למרות שעל פי ההיתר שהונפק ע"י הגורמים המתאימים, מותר לה לבצע עבודות רק החל מהשעה 06:00 ועד השעה 19:00 בערב. התובעים טוענים שהעיריה נתנה לחברת הבניה היתר מיוחד לעבוד גם עד השעה 21:00, למרות התנגדות השכנים לעניין זה. פניות התובעים אל העיריה לא הועילו אף הן. התובעים נאלצו להשקיע סכום של כ-6,742 שקלים עבור בידוד אקוסטי שבוצע בביתם. כמו כן, עותרים התובעים לחיוב חברת הבניה ב-15,000 שקלים בגין אובדן של עשרות שעות עבודה בגלל עייפות, פגיעה פיזית, פגיעה באיכות החיים ועוגמת נפש, כמו גם בזבוז זמן והוצאות על שיחות טלפון. את העיריה, מבקשים התובעים לחייב בהשבת ארנונה ששולמה בשנה האחרונה בסך של 3,000 שקלים.

בית המשפט קיבל את עדות התובעים וקבע כי חברת הבניה הפרה בצורה שיטתית את ההיתר שניתן לה, בכך שלעיתים קרובות ובמשך חודשים ואף יותר מזה ולעיתים בתדירות של 3 פעמים בשבוע, ביצעה עבודות לפני השעה 06:00 בבוקר כגון בשעה 05:00 וב-05:30 בבוקר וכן המשיכה את ביצוע העבודות לעיתים עד השעה 21:00 ולעיתים עד שעות מאוחרות יותר ובהן עבודות שגורמות לרעש.

התובעים צירפו כראיות מטעמם, פירוט שיחות של בזק שלפיו ניתן לראות פניות חוזרות ונשנות הן למשטרה והן למוקד העירייה בתקופה שבין 24/3/09 ועד ל-22/7/09. כמו כן, צירפו התובעים עצומה שנחתמה ע"י עשרות תושבים בבניינים הסמוכים לאתר הבנייה, בדבר ערעור על החלטת העיריה לחדש את היתר העבודה של חברת "הניב" עד השעה 21:00 וזאת עקב הרעש הבלתי נסבל שנגרם כתוצאה מביצוע העבודות ע"י חברת הבניה. כמו כן, צירפו התובעים צילומים מפניותיהם לעירייה. לפי פניות אלה, עולה כי התובעים אכן התלוננו מספר פעמים על ביצוע עבודות לפני השעה 06:00 ועד השעה 21:00 ולעיתים גם עד אחרי השעה 22:00 וגם אחרי כניסת השבת, כולל עבודות ביום שבת. בנסיבות אלה, קבע בית המשפט כי על חברת הבניה לפצות את התובעים על נזקיהם, בסך של 6,000 ₪, 500 ₪ לכל חודש בשנה בה בוצעו העבודות.

לגבי העיריה, קבע בית המשפט, כי זו לא הציגה ראיות ממשיות לגבי הפעולות שבוצעו על ידה על מנת לאכוף על חברת הבניה לעמוד במסגרת שעות העבודה שהותרו לה.

נוכח ההפרה השיטתית שהיתה בהתנהלותה של חברת הבניה, מתבקש היה כי העיריה תפעל באמצעים סבירים יותר ויעילים יותר כנגדה ולא תסתפק באזהרות בע"פ ובבקשות. מתבקש היה כי בנסיבות שכאלה, העיריה, לכל הפחות, תוציא אזהרות בכתב לחברת הבניה ולאחר מכן תרשום לה דוחות וקנסות בגין הפרת שעות העבודה המותרות ע"פ ההיתר. העיריה גילתה בעניין זה אוזלת יד בלתי מוצדקת ולא פעלה באופן סביר, כמצופה מרשות מקומית בנסיבות העניין. לפיכך, מצא בית המשפט כי יש מקום לחייב את העיריה לשלם לתובעים סך של 3,000 ₪, גובה הארנונה אשר שילמו בשנה האחרונה.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן