פיצוי למשפחה שתמונותיה פורסמו בלוח שנה

מאת:

משפחה עולה מאתיופיה שתמונותיה פורסמו בלוח שנה של עמותת נזקקים הגישה תביעה לבית משפט בעקבות כך. נשאלת השאלה מה הפיצוי לו היא זכאית ואם בכלל?

ואלה עובדות המקרה:

משפחה ממוצא אתיופי קיבלה עזרה מעמותת "קרן צבר" המסייעת לאנשים נזקקים. על רקע הקשר האישי שנוצר ביקשה העמותה לצלם את המשפחה כמזכרת אישית.

לימים, גילתה המשפחה כי אותן תמונות פורסמו באינטרנט ועל גבי לוח שנה.

המשפחה הגישה תביעה לבית משפט השלום בעפולה ונידונה על ידי כבוד השופט שאדן נאשף – אבו אחמד (ת"א 1811-06).

הנתבעים שהינם העמותה ויו"ר העמותה, טענו כי המשפחה נתמכה על ידם במשך 5 שנים רצופות, כאשר אין להם קשר לתמונות ולהפצתם אלא הדבר נעשה על ידי התורמים, אשר ביקרו בבית המשפחות. הנתבעים טענו כי הם בעצמם ראו את לוח השנה על ידי מי שהפיץ אותו וזאת ללא התייעצותם וללא ידיעתם.

כבוד השופט אשר שמע את הצדדים ציין כי חוק הגנת הפרטיות, תש"א – 1981 (להלן: "חוק הגנת הפרטיות") קובע כי "לא יפגע אדם בפרטיותו של זולתו ללא הסכמתו".

כבוד השופט הוסיף כי מאחר והנתבעים נתנו תרומות למשפחה הן במישור הכספי והן בביגוד מזון וכיוצ"ב, אזי נהיר כי אותו הגורם שנותן את התרומה אינו יכול לפרסם זאת ברבים, אלא אם כן קיבל את הסכמת הנתרם לכך.

כבדו השופט ציין כי הוא שוכנע על ידי חומר הראיות בתיק כי העמותה היתה אחראית לצילום ולהפצת התמונות ברבים, מה שאין כן בעניינו של יו"ר העמותה, ועל כן יש לחייב את העמותה לשלם למשפחה את הסך של 40,000 ₪ בצירוף הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך 6,500 ₪ בתוספת מע"מ כחוק.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור