פיצוי בגין נזקים שנגרמו כתוצאה מניהול הליך משפטי

מאת:

בית משפט השלום בת"א (י-ם), 18693/08 לביא ישעיהו נגד אליעזר יעקב שטרייכר, מתאריך 10/07/2011, דן בתביעת פיצויים בגין נזקים שנגרמו לתובעים, בשל ניהול הליכים משפטיים בערכאות שונות, על ידי הנתבע.

בית המשפט ציין, כי אין מקום לפתוח פתח להליך נוסף, בכל פעם שבעל דין אינו מרוצה מאופן ניהול הליך משפטי ראשון והדבר מנוגד בתכלית לעקרון סופיות הדיון ויעילות ההליכים והוא אף מהווה, בצורה מסוימת, ערעור בדרך עקיפה על הכרעת בית המשפט בהליך הראשון, לעניין ההוצאות, שלוקחות בחשבון את הטלת האחריות, לעצם ההיזקקות להליך משפטי ואופן ניהולו.

בית המשפט הוסיף, כי עשיית שימוש בזכות הגישה לערכאות, צריכה להיעשות בתום לב ואל לו לבעל דין לעשות שימוש לרעה בהליכי משפט והנפגע מכך, יכול למצוא תקנתו בין כותלי בית המשפט, במסגרת עוולות נזיקיות רגילות. ואולם, לא בנקל יטיל בית משפט אחריות כזו אלא במקרים קיצוניים ובדרך כלל, תידרש הוכחת התנהגות שאינה בתום לב, התנהגות שיש עמה רשלנות בולטת, או ניצול ממשי לרעה של הליכי משפט.

לגופו של עניין, קבע בית המשפט, כי העובדה, שהיו דעות שונות בקרב השופטים, בערכאות השונות, מעידה לבדה, כי טענות הנתבע בהליך הראשון לא היו טענות "סרק" לחלוטין ובכל שלב משלבי הדיון היה ממש. בית המשפט הוסיף, כי התובעים לא הוכיחו את חוסר תום ליבו של הנתבע בניהול ההליך ולפיכך נדחתה התביעה והתובעים חויבו בתשלום הוצאות ושכר טרחה בסך של 7,500 ₪.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור