פיצוי בגין גניבת זרע בסך של 122,000 ₪!

מאת:

התובע, גבר נשוי כבן 33, נשוי ואב לשלוש בנות קטינות תבע את הנתבעת בגין גניבת זרע. לתובע ולנתבעת היה קשר אינטימי לפני למעלה מ- 10 שנים, בהיות התובע כבן 22. התובע והנתבעת היו בקשר זוגי בין השנים 2004-2005 וכתוצאה מהקשר הזוגי נולד ילד. התובע ציין כי הנתבעת הציגה בפניו "מצג שווא" וטענה כי היא עקרה. במעשיה אלה ביצעה היא גניבת זרע והתנהגותה מהווה עוולה נזיקית של תרמית על פי סעיף 56 לפקודת הנזיקין (נוסח חדש). לטענת הנתבעת, התובע נהג לקיים עמה יחסי מין ללא אמצעי הגנה והיה מודע היטב להשלכות האפשריות הנובעות מכך. כמו כן, הנתבעת הכחישה כי הציגה בפניו את העובדה שהיא עקרה וטענה כי לאחר שהרתה החליט התובע להתכחש לבנו בשל חששו מפני רעייתו ומבני משפחתו.

לאחר שמיעת העדים ובחינת הראיות קבע ביהמ"ש כדלקמן:

תביעת התובע התקבלה בחלקה, הוכח כי הנתבעת ידעה כי אינה עקרה, שכן בעבר טופלה בטיפולי פוריות והרתה פעמיים, הריונות אשר כשלו, אך הנתבעת ידעה כי היא יכולה להרות. העובדה כי הנתבעת קיימה יחסי מין עם התובע ללא אמצעי מניעה מלמדת כי הנתבעת ידעה כי קיים סיכוי, גם אם קלוש, כי תכנס להריון כתוצאה מיחסים אלו. לפיכך, קבעה השופטת כי התנהגות הנתבעת עולה כדי ביצועה של עוולת תרמית בהתאם לפקודת הנזיקין, היות ובמודע ובמתכוון ביקשה היא להונות את התובע ולגזול את זרעו. לאור האמור, פסק ביהמ"ש לתובע פיצוי בגין עילת התרמית ומצג השווא בשווי של 150,000 ₪, פיצוי הנראה הולם בהתחשב בנסיבות העניין.

יחד עם זאת, ציין ביהמ"ש כי אין להטיל את מלוא האשמה על כתפי הנתבעת, שכן, התובע הינו אדם בוגר, אשר גם הוא היה צריך לדעת כי ניהול מערכת יחסים אינטימית ללא אמצעי מניעה עלול להסתיים בהריון. התובע ידע כי הנתבעת הינה אישה גרושה וכי טופלה בעבר בטיפולי פוריות ובכל מקרה, קיים עמה יחסי מין ללא אמצעי מניעה. היה עליו לחשוש, שאף אם הסיכוי קטן, קיימת אפשרות סבירה כי הנתבעת תכנס להריון.

לאור האמור, קבע ביהמ"ש כי אשמו התורם של התובע הינו בשיעור של 50%, שכן יכול היה למנוע את ההיריון לו טרח טרחה קלה יחסית של שימוש באמצעי מניעה. לפיכך העמיד ביהמ"ש את סכום הפיצוי בשיעור של מחצית משיעור הפיצוי אותו פסק לנתבעת. לאור האמור, פסק ביהמ"ש כי הנתבעת תפצה את התובע בסך של 75,000 ₪ בגין עוולת גניבת זרע, וכן פיצוי של 35,000 ₪ בגין פגיעה בפרטיות. כמו כן, תשלם הנתבעת לתובע סך של 12,500 ₪ בגין הוצאות משפט.

סוף מעשה במחשבה תחילה!!!

ת"א (שלום ת"א) 23789-02-11

דוד סער, עו"ד

אם זכויותיכם נפגעו ואתם רוצים שיעשה עמכם צדק, פנו לעורך דין נזיקין מומחה עוד היום!

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן