עבירת סחר בסמים

מאת:

עבירת סחר בסמים

למרבה הפלא, עד כמה שהדבר מעורר פליאה והשתאות, ישנן עבירות אשר אינן מוכללות בחוק העונשין אלא מאוגדות בחוקים אחרים וגם לא באופן אינדיווידואלי עצמאי, סוג של עבירות בנות לעבירות המקור. אחת מהן היא עבירת הסחר בסמים, שקבועה בפקודת הסמים המסוכנים אך לא בעלת חוק עצמי משל עצמה ומוגדרת באופן רשמי רק בסעיף 13 לפקודת הסמים.

זה לא מפחית מחומרת המעשה או הענישה שכן הן בעיני המחוקק והן בעיני גורמי האכיפה ומערכת בתי המשפט ישנו הבדל משמעותי בין שימוש עצמי בחומרים מסוג סם המוגדרים בפקודת הסמים ע"פ חוק והן בסחר בסמים מכל מין וסוג, על אחת כמה וכמה דרכי האכיפה והענישה הקיימים בחוק.

פקודת הסמים הקבועה בחוק מגדירה מהי הכמות המותרת לשימוש עצמי ובאילו נסיבות וכל כמות מאותו סוג סם מעל הכמות המוגדרת לשימוש עצמי שנתפסת אצל המשתמש, נחשבת לאחזקת סם לצרכיי מסחר ואיתה גם רמת הענישה.

מה שכן?

מערכת בתי המשפט יכולה בנקל לעשות הפרדה משמעותית בין אדם שהחזיק גרם בודד של קוקאין לשימוש עצמי אל מול אדם המחזיק ב 5 גרם וטוען כי זה לצרכיי שימוש עצמי. אז נכון ש 5 גרם יהוו עילה לסחר בסמים לפי סעיף 13 בפקודת הסמים, אך לא מדובר בכמות מסחרית שנועדה להפצה ולמסחר ועדין מדובר בכמות מזערית שנועדה לשימוש עצמי, להבדיל מאדם הנתפס עם 100 גרם ואף למעלה מזה.

אם נציץ לרמת הענישה הקבועה בחוק על סחר בסמים, נוכל לראות כי העונש הנו מהמחמירים ביותר, שכן לא נגרמה פציעה או חבלה חמורה לאחר, לא בוצעה עבירת עוון או אחרת הנושאת איתה קלון, אך בכל זאת מדובר בעונש קשה ומרתיע במיוחד הקבוע לפי חוק העונשין על 20 שנות מאסר.

המחוקק מתייחס לאופי הסחר בסמים בקשת שלמה של נקודות וסייגים הכוללים בין היתר את הסוחר שמוכר למשתמש, הסוחר שמוכר לדילרים השונים, היבואן, היצרן, אנשי התיווך ומנהלי המו"מ וגם להם קיימים אמצעי ענישה מרתיעים וקשים במיוחד.

עד לפני 10 שנים, אדם שלא נתפס עם "החומר" על גופו או חפציו השונים, לא ניתן היה להרשיע אותו או לפתוח בגינו תיק או הליך פלילי. עבריינים רבים ניצלו עובדה זו ובכל חשד שהתעורר לשוטרים גם על כמות מזערית לצרכי שימוש עצמי, היו משליכים אותה על הרצפה או במקום מרוחק, אפילו תוך מרדף משטרתי, כמו זריקה מהמכונית ולאחר שנתפסו טענו : "זה לא שלי" ואי אפשר היה לעשות כנגדם כלום.

תופעה זו הלכה והתפשטה בקרב סוחרים גדולים ויבואני סמים שלא נתפסו עם השלל אך מכולות הסמים נקשרו אליהם בדרך זו או אחרת וקשה היה להרשיע אותם או לשייך אליהם את העבירה. נכון להיום מגמה זו השתנתה ופועלת לרעת הסוחר ותספיק עדות שמיעה בלבד שתוכיח כי החומר או השימוש ואפילו הסחר נעשו בידי מי מהחשודים כדי להרשיע כדין.

כלומר, גם אם הסם לא נתפס ואין ראיה הקושרת את החשוד לסחר בסמים, אך קיימת הוכחה בראיות אחרות כי בוצעו פעילויות או פעילות של סחר בסמים כמו עדות של אדם אחר ואפילו שוטר שהיה נוכח בזירת האירוע וצפה על המתרחש כדי שזו תשמש כראיה.

תחום הסמים הפך למפתה מאוד בקרב סוחרים, בלדרים מתווכים ונותנים שירותים בתחום ומכניס לדילרים הפשוטים לצד המעבירים הקטנים מאות אלפי שקלים כמו למשל:

"תעביר לי את התיק הזה לרחוב חבקוק בשעה 22:00, יפגוש אותך שם מישהו שייתן לך כסף עבורי, קח ממנו את הכסף ותעביר אותו אלי" …

על פעולה שכזאת, יכול המעביר לקבל סכום של 50 – 100 אלף שקל , בשל הסיכון הגבוה אם ייתפס. העברות כאלו הנעשות בידי בלדרים הן בשדי התעופה והן בתוך שטחי המדינה מגלגלות סכומי כסף אדירים ומפתים, אך יכולים בקלות להפוך את מבצע פעולת התיווך לסוחר סמים ולהושיבו שנים ארוכות בכלא.

אם כך נשאלת השאלה, על מה מתבסס בית המשפט ביחס לענישה על עבירת סחר בסמים ואיך נקבע העונש?

נתחיל מזה שאם פלוני רוכש סם מאלמוני, פלוני לא ייחשב לשותפו לסחר בסמים, אך יכול למצוא את עצמו נאשם על אחזקת סם מסוכן לצריכה עצמית. כאשר בית המשפט קובע את עונשו של נאשם בסחר בסמים הוא מניח על כף המאזניים נתונים רבים מעבר לסעיפי ההרשעה, העדויות והראיות ובוחן את סוג הסם.

יש משקל אדיר בין סחר בחשיש או מריחואנה לבין סחר בהרואין או קוקאין ואקסטזי. פעולת גידול מריחואנה ותפיסת עציצים, נחשבת ע"פ חוק לפעולת סחר, על אף שלא בוצע מסחר ולא נתפס החשוד כמי שביצע פעולת מכר כלשהי. כמובן שבחינה נוספת ל משקל העונש הוא מספר העבירות הדומות שנעשו בעבר ושקשורות לנאשם.

התנהלות הנאשם בין כתלי בית המשפט כמו למשל: הבעת חרטה והתנצלות והבטחה כי לא ישוב לסורו ואף הפנמת האיסור של חומרת המעשה. גילו של הנאשם. קטין למשל יקבל שירותי מבחן וכליאה מזערית לעומת בוגר. והחשוב ביותר הוא עברו הפלילי של הנאשם. אם מדובר בעבירה ראשונה או שקיימות עבירות דומות הקשורות באותו תחום או תחומים אחרים.

עבירות וחשדות בתחום הסמים, הגשת כתב אישום ועמידה לדין בעקבות סחר בסמים מכל סוג שהם מקבלים העדפה גבוה בקרב שופטי מדינת ישראל ובשנים האחרונות חלה החמרה משמעותית בדרכי הטיפול והענישה. זה בהחלט לא צחוק ויכול להושיב בכלא לשנים רבות.

עורך דין פלילי איכותי המכיר את הסייגים האמיתיים הקבועים בחוק, יודע איך לצאת ולהוציא מהפלונטר ולגרום להקטנת הנזק באופן משמעותי.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור