נטל הוכחה מוגבר להוכחת טענת תרמית

מאת:

ב"ה

המדובר בתביעת נזיקין לפי חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, אשר נדונה בבית משפט השלום בירושלים, במסגרתה נתבעה חברת הביטוח לשלם לתובעת פיצוי בגין נזקים שנגרמו לרכבה (תאד"מ 42472-01-22). הנתבעת – שומרה חברה לביטוח בע"מ, ביטחה את רכבה של התובעת בביטוח מקיף, ודחתה את תביעת התובעת לקבלת פיצוי, בטענת חשש תרמית מצד התובעת.

טענה זו של הנתבעת התבססה על חקירה שביצעה על ידי חוקר פרטי מטעמה, שממנה עלה ספק באשר לזהות הנהג הנוהג בעת קרות התאונה.

ביהמ"ש שמע את הצדדים ובחן את הראיות בתיק, וקבע כי דין התביעה להתקבל. למסקנה זו הגיע ביהמ"ש בעיקר בשל התרשמותו לטובה מעדות התובעת ובעלה ועל בסיס מסמכים אובייקטיבים מזמן אמת ממקום התאונה.

במסגרת פסק הדין התייחס ביהמ"ש לרמת נטל ההוכחה הנדרש מהטוען טענת תרמית, ולפיו עליו לבססה באמצעות ראיות כבדות משקל, תוך שציטט את דברי ביהמ"ש העליון בנושא זה (ע"א 4683/16):

"את התרמית יש להוכיח על כל חלקיה ופרטיה, על כל תגיה ודקדוקיה ובדרגת שכנוע מן הגבוהות ביותר הידועות במשפט האזרחי".

במקרה דנן, סבר ביהמ"ש כי ראיות כבדות משקל לא הונחו לפניו ועל כן אין מנוס מלדחות את טענת הנתבעת לתרמית מצד התובעת.

חברת הביטוח חויבה בהוצאות לאחר שהעלתה טענת מרמה קלושה

באותו עניין, אל בימ"ש השלום הוגשה תביעה ע"ס של כ- 60,000 ₪ כנגד חברת ביטוח (תא"מ 60255-12-20), גם הפעם, בגין נזקי רכב בתאונת דרכים שאירעה לתובעת. הנתבעת סירבה לשלם את הפיצוי, בטענה כי המדובר בתאונה מבוימת וכי התובעת הגדילה את הנזקים תוך מסירת פרטים כוזבים.

ביהמ"ש לא חסך את שבט לשונו מחברת הביטוח, תוך שקבע כי במקרה דנן, סימנה הנתבעת את המטרה ולאחר מכן את העיגול, שכן בכתב הגנתה העלתה הנתבעת כל טענת מרמה אפשרית, תוך שלא פרטה גרסה ממוקדת אודות מעשי מרמה אלה.

ביהמ"ש הוסיף ופסק כי, המדובר בטענת מרמה תלושה מהמציאות, כאשר לא ברור כלל מהטיעונים והראיות שהובאו, מה הוא הדבר את עורר את החשד לאותה תרמית נטענת. עוד ציין ביהמ"ש, כי חברת הביטוח השקיעה מאמצים רבים בחקירת התאונה, לרבות הכנת דוח בוחן תאונות, הפעלת חוקר פרטי והכל על מנת לנסות ולבסס את טענת המרמה אותה התעקשה להטיל אל עבר התובעת.

בסופו של דבר, ביהמ"ש קיבל את התביעה ודחה את טענת המרמה שהעלתה הנתבעת, תוך שחייב את הנתבעת בתשלום הוצאות חריגות בסך של 30,000 ₪ בנימוק, כי הנתבעת נקטה עמדה בתחילת הדרך ועוד בטרם עלה חשד כלשהו לתרמית, תוך שנמנעה מלאשר את תביעת מבוטחתה, תוך גרירתה להליך מיותר, תוך סימון המטרה מראש.

משרדו של עו"ד דוד סער עוסק ומתמחה בעניינים הקשורים בעיקר לקרנות הפנסיה, ביטוחים, ביטוח לאומי, תאונות דרכים, דיני נזיקין, דיני עבודה ודיני משפחה. משרדנו מעניק ליווי וייצוג גם בבתי הדין הרבניים ולרבות בבתי הדין לענייני ממונות וכן בוועדות רפואיות של ביטוח לאומי ומס הכנסה. ככל שהינך חושש כי נפגעו זכויותיך, גש עוד היום למשרדנו, ונשתדל ב"ה לסייע לך.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן