כתבי בית דין הנם יצירה ספרותית והעתקתם מהווה הפרת זכויות יוצרים

מאת:

בית משפט השלום בחיפה, בת"א 8034/06 גולדהמר אבי נגד יוסף סגל, שניתן בתאריך 31/12/09, דן בשאלה, האם העתקת עתירה שהוגשה לבג"ץ על ידי עותר אחר, מהווה הפרת זכויות יוצרים והפרת חוק עשיית עושר ולא במשפט ופקודת הנזיקין.

בית המשפט קבע, כי מסמכי בית דין הנם יצירה ספרותית, כהגדרתה בחוק זכויות יוצרים ובמקרה דנן, אין מדובר בניסוחים משפטיים שאי אפשר לנסחם אחרת, או הוראות חוק או ציטוטים מפסקי דין, בהם אין מנוס מכתיבה זהה, אלא מדובר ביצירה שלמה שהועתקה, בכוונה תחילה ובחוסר תום לב וללא כל הבעת התנצלות וחרטה. בית המשפט הוסיף, כי עיון השוואתי של מילה במילה בין שתי העתירות, מלמד כי הייתה העתקה כמעט מושלמת בין העתירות של התובע והנתבע, הן לגבי תיאורים עובדתיים, הן לגבי טיעונים משפטיים והן לגבי שאר המלל ולרבות החלוקה לפרקים, הסעיפים, הדגשים, הצורה, השפה והסגנון.

לגופו של עניין קיבל בית המשפט את התביעה ופסק לתובע את הסכום המרבי הקבוע בחוק, בסך של 20,000 ₪. בנוסף, פסק בית משפט סך של 15,000 ₪ כפיצוי בגין עוגמת נפש וכן סך של 15,000 ₪ בגין עשיית עושר ולא במשפט והפרת חובה חקוקה וזאת בצירוף של הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בסך של 25,000 ₪ + מע"מ.

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן