בקשת פטור מאגרה בתביעת רשלנות מקצועית נגד עורכי דין

מאת:

המדובר בתביעת רשלנות רפואית שהסתיימה בהסדר פשרה, במסגרתה נקבע כי ישולם לתובעים סך של רבע מיליון ₪. התובעים לא יצאו מרוצים מהסדר פשרה זה, והגישו תביעת רשלנות מקצועית כנגד עורכי דינם על סך של 10 מיליון ₪. (ת.א. 42616-09-17).

יחד עם הגשת תביעת הרשלנות המקצועית, הגישו התובעים בקשה לפטור מאגרה, שכן במצב הדברים הרגיל היה עליהם לשלם אגרה בשיעור 2.5% מסכום התביעה, בחישוב פשוט, סך של 250,000 ₪. בנימוקם טענו התובעים, כי היות ותביעת הרשלנות המקצועית קשורה לתביעת רשלנות רפואית בה טיפלו הנתבעים, הרי שעליהם לשלם אגרה בהתאם לשיעור אגרות נזקי הגוף, קרי כ- 700 ₪ בלבד.

ביהמ"ש דחה בקשה זו של התובעים, והזכיר את הלכת מנסור (5237/06) של ביהמ"ש העליון, שם נקבע כי תביעה תיחשב לפיצויים בשל נזק גוף רק אם הליקוי בעטיו נתבעים הפיצויים הוא הוא גורם הנזקים המשתלשלים ממנו. 

היות ובמקרה דנן, הנתבעים, עורכי הדין, אינם הגורם שהסב את הנזק הגופני לתובעים, אלא רק הגורם שייצג אותם בתביעת נזקי הגוף שגרם צד שלישי אחר, הרי שאין מדובר בתביעה לפיצויים בשל נזקי גוף.

כן ציין ביהמ"ש, כי כעיקרון בקשת פטור מאגרה, תינתן רק בתנאי שהמבקש עמד בשני תנאים מצטברים: מצב כלכלי דחוק, תביעה שאינה חסרת סיכוי. גם מחמת שני תנאים אלו, אשר לא הוכחו ע"י התובעים, קבע ביהמ"ש שיש לדחות את בקשתם.

ביהמ"ש הוסיף וציין, כי כדי להוכיח תביעת רשלנות מקצועית של עורך דין, היה על התובעים להצביע באופן מדויק על מעשי הרשלנות ואף לעמוד ברף הגבוה הנדרש בתביעות רשלנות מקצועית המוגשות נגד עורכי דין.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור