איבדה זכויות בדירה בשל בגידה בבעל

המדובר בסכסוך גירושין בין בני זוג שנמשך מספר שנים והגיע לפתחו של בית המשפט העליון (בג"צ 4602/13, 9780/17). לאחר כ- 30 שנות נישואין הגיש הבעל תביעת גירושין לבית הדין הרבני. במסגרת נימוקיו טען הבעל, כי אשתו בגדה בו ומשכך אינה זכאית לזכות כלשהי בבית המגורים המשותף בו התגוררו השניים משך שני עשורים.

ביה"ד האזורי הרבני דחה את תביעת הבעל, וקבע כי יש להכיר בשיתוף ספציפי בבית המגורים וממילא זכותה של האישה למחצית משווי הזכויות בנכס. לאור כך, הגיש הבעל ערעור לבית הדין הרבני הגדול, שקיבל את הערעור בדעת רוב וקבע שלאישה לא מגיע דבר מהבית, כאשר כתוספת למסגרת שיקוליו של ביה"ד הגדול, קבע ביה"ד שיש לפרש את בגידת האישה בבעל, כמצמצמת את כוונת השיתוף בנכס. כן קבע ביה"ד הגדול, שהדעת נוטה שאין כוונת שיתוף למי שבגד במערכת הנישואין. 

לאור החלטה זו של בית הדין הרבני העליון, עתרה האישה לבג"צ, במסגרת עתירתה טענה האישה, כי בית הדין הרבני הגדול, ייחס משקל רב לטענת הבגידה ויישם את הדין הדתי על הסוגיה של שיתוף ספציפי בבית המגורים ובכך חרג מסמכותו. 

ביהמ"ש העליון דחה את עתירת האישה, תוך שקבע שברור שביה"ד הגדול לא חרג מסמכותו כלל וכלל, כן לא סטה ביה"ד מהוראות החוק. אמנם החוק הישראלי אינו מתיר שלילת רכוש מבן זוג בוגד, אלא שדייני בית הדין הכריעו בשאלת השיתוף לאחר שבחנו את מכלול היחסים בין בני הזוג, לרבות נושא הבגידה. 

ביהמ"ש הדגיש, כי בית דין שמגיע למסקנה שכוונת השיתוף נשללה מחמת מעשה בגידה או ניאוף של בן הזוג האחר, אינו מעניש את אותו בן זוג, אלא כוונת השיתוף נשללה כעניין של עובדה מוגמרת ולא כעניין של אשמה ועונש.   

משרדנו מתמחה בעניינים הקשורים לדיני המשפחה, ביטוח לאומי, ביטוח, נזיקין ועבודה. משרדנו מעניק ליווי וייצוג אף בבתי הדין הרבניים ולרבות בבתי הדין לענייני ממונות. ככל שהינך חושש כי נפגעו זכויותיך, גש עוד היום למשרדנו, ונשתדל ב"ה לסייע לך.   

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

    ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור

    דילוג לתוכן