סמכות מקומית בתביעה להתרת נישואין

בהתאם לתקנות סדר הדין האזרחי, תביעה להתרת נישואי בני זוג, תידון במחוז בו מצוי מקום המגורים המשותף האחרון של הצדדים, אלא שלכל כלל יש יוצא מן הכלל, כפי שאירע במקרה דנן (תמ"ש 23102-04-19).

במקרה דנן, הגישה בת הזוג בקשה לבית המשפט לענייני משפחה, במסגרתה עתרה לקבוע סמכות מקומית של מחוז חיפה בתביעה להתרת נישואין שתלויה ועומדת בינה ובין בן זוגה, זאת למרות שמקום מגוריהם המשותף האחרון היה בירושלים. 

במסגרת הבקשה, טענה המבקשת כי לאחר שנפרדה מבן זוגה, עברו הצדדים שניהם להתגורר בנפרד בקרית ים שבצפון הארץ, יחד עם בתם המשותפת. בנסיבות אלה, טענה המבקשת, אין סיבה הגיונית בהעברת התיק לירושלים, דבר שכרוך מבחינתה בעלויות כספיות מיותרות. 

ביהמ"ש קיבל את בקשת בת הזוג, וקבע כי בהתאם לסיפא של תקנה 258ג (א) לתקנות סדר הדין האזרחי, ניתן ללמוד, שמבחינת תכלית החקיקה, במקרה של תביעת מזונות קטין, י שליתן משקל גם למקום מגורי הקטין – במקרה דנן, אמנם המדובר בתביעה להתרת נישואין, אלא שהדעת נותנת, כי במוקדם או במאוחר, יפתחו הליכים אף בנוגע לענייני הקטינה, וממילא ניתן להקדים תרופה למכה, ולהורות על העברת הסמכות למחוז חיפה, אזור מגורי הצדדים.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור