מחיקת תביעה בשל שימוש לרעה בהליכי בימ"ש

מאת:

המדובר בסכסוך בין בני זוג גרושים, המנהלים הליך משפטי באשר לשאלת משמורת הילדים ומזונותיהם. בתביעתו עתר האב לביטול חיובו בתשלום דמי מזונות בסך של 1,500 ₪ עבור בתו הקטינה לאור לטענתו שינוי נסיבות מהותי (תלה"מ 10846-01-19).

במסגרת התביעה הגיש האב תצהיר עדות מטעם בנו הקטין בן ה- 13, כאשר האם עתרה להוצאת התצהיר מהתיק. בתגובה הסכים האב למשוך את התצהיר אך עמד על העדתו של הקטין בבית המשפט.

ביהמ"ש החליט למחוק את תביעת האב על הסף, בנימוק כי עירוב הקטין בסכסוך שבין הוריו, הגשת תצהיר מטעמו ומאוחר יותר בקשה להעידו – אינם יכולים לעבור לסדר היום, כך כלשון ביהמ"ש. ביהמ"ש סבר כי, התביעה פסולה מחמת לפחות שלושה טעמים: פגיעה בטובת הילד, סתירה בין חובותיו האתיות של האב כעורך דין ושימוש לרעה בהליכי משפט.

בפסק דינו, מפרט ביהמ"ש את נימוקיו בהרחבה, ומדגיש כי ההורים חייבים להבין שטובת הילדים מצריכה שיישארו מחוץ לסכסוך. צירוף ילד לעמדת הורה, הופך את החזית של ההורה המצרף את הילד לקואליציה בין דורית, כלשון ביהמ"ש.

כן מציין ביהמ"ש, כי אין מדובר בהליך שנוגע לילד, אלא בתביעת אב לביטול מזונות קטינה. ודומה כי האב התעלם מהעובדה הידועה לו, שלקטין יש ייצוג באמצעות האפוטרופוס לדין. "הורה שמערב ילדים בסכסוך, מביאם לביהמ"ש, מחתימתם על תצהיר, דורש מהם לעמוד לצידו.. הוא הורה שפוגע בטובת הילד ומציב אותו במצב בלתי אפשרי..ומפר בכך חובתו המוסרית, המשפטית, המצפונית והחוקית כלפי הילד".

כן מציין ביהמ"ש בפסק דינו, כי "הליכים בענייני משפחה הם הליכים מיוחדים. עורך דין שלא עוסק בענייני משפחה ראוי כי יטול הכשרה מיוחדת בתחום זה ויזהר לקפוץ למים עמוקים וסוערים..של תחום זה..".

לסיכום קובע ביהמ"ש, כי משצורף תצהיר קטין ללא רשות ביהמ"ש ובניגוד לטובת הקטין, דבר המחמיר את הפגיעה בילד והנתק מאמו, הרי שיש לראות בכך, שימוש לרעה בהליכי משפט או ניצול לרעה של ההליך. זכותו של האב להגיש תביעה בערכאות היא אמנם זכות חוקתית, אך אינה זכות מוחלטת, ומשכך מחיקת התביעה הינה מהלך מתבקש בנסיבות העניין.

ניתן לראות לאורך פסק הדין, כי ביהמ"ש תוקף בחריפות את התנהלות האב, שהינו עורך דין במקצועו, ובסופו של דבר מחליט למחוק את תביעתו ואף לחייבו בהוצאות בסך 6,000 ₪ לאם ולאוצר המדינה.  

משרדנו עוסק ומתמחה בעניינים הקשורים בעיקר לדיני ביטוח לאומי, דיני ביטוח, דיני נזיקין, דיני עבודה ודיני משפחה. משרדנו מעניק ליווי וייצוג גם בבתי הדין הרבניים ולרבות בבתי הדין לענייני ממונות וכן בוועדות רפואיות של ביטוח לאומי ומס הכנסה. משרדנו נחל הצלחות לא מבוטלות בתחומים השונים, לרבות תקדימים מעניינים. ככל שהינך חושש כי נפגעו זכויותיך, גש עוד היום למשרדנו, ונשתדל ב"ה לסייע לך.   

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור