קבלת גט תמורת אי הגשת תביעת נזיקין – האמנם?

מאת:

המדובר בבני זוג שנישאו זה לזו בשנת 1980, כאשר בסוף שנות התשעים, פתחו זה כנגד זה בשורה של הליכים משפטיים. בסופו של יום, בשנת 2018, ניתנה החלטה של בית הדין הרבני הגדול, במסגרתה חויבה האישה לקבל גט בכפוף לכך שהבעל ישלם לה פיצויים בסך של 100,000 ₪.

כן נקבע שחיוב האישה לקבל הגט, מותנה בהצהרת הבעל, לבל יגיש נגדה תביעת נזיקין.

 

על החלטה זו של בית הדין הרבני, הגיש הבעל עתירה לבית המשפט העליון (בג"צ 409/18), במסגרתו טען, כי ויתור על זכותו לתבוע את האישה בנזיקין בתמורה לקבלת הגט, הינו בבחינת פגיעה בזכויות יסוד שלו, כגון הזכות לגשת לערכאות והזכות לחירות.

 

האישה מנגד, השיבה כי בית הדין הרבני פסק כפי שפסק, היות ומאחר ולא קמה עילת גירושין כנגדה למעט טענת "מאס בה", הרי שלא היה מקום לחייבה לקבל גט ללא פסיקת פיצויים ראויים.

 

ביהמ"ש העליון דחה את עתירה הבעל, וקבע כי אין כל ממש בטענתו, שכן החלטת בית הדין הרבני הגדול, סבה רק סביב האפשרות או היעדר האפשרות לחייב אישה בקבלת גט בנסיבות שבהן לא קמה עילת גירושין והתנאים לכך. מדובר בסוגיה הלכתית שמצויה בגדר סמכותם של בתי הדין הרבניים.

 

ביה"ד הרבני קבע כי האישה תחוייב בקבלת הגט, אלא שכדי לרכך את האלמנט הכופה, נקבע כי על הבעל לפייס את אשתו באמצעות תשלום פיצויים והסרת איום תביעת הפיצויים הנזיקיים שרחפו מעל לראשה.

 

יוצא איפוא, כי החלטת בית הדין הרבני לא נועדה למנוע מהבעל להגיש תביעה נזיקית בגין סרבנות גט וגם אין בה כדי למנוע מהאישה לקבל גט מרצונה, כל שנקבע הוא שבמצב הדברים, הדין ההלכתי מורה שלא ניתן לחייב או לכפות על האישה לקבל את הגט.

 

העתירה נדחתה והבעל חוייב בתשלום הוצאות בסך של 10,000 ₪

דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור