מתי מאזנים זכויות פנסיוניות בגירושין?

מאת:

ידוע הוא כי בעת פירוד של בני זוג, מאזנים את כל זכויות הצדדים, מחלקים את הדירה, את הכספים שנצברו בחשבונות הבנקים וכיו"ב. אך מה בנוגע לקרנות הפנסיה? האם מאזנים ומחלקים גם אותם, ואם כן מתי? האם מאזנים אותם ממועד הפירוד, או מאזנים אותם בעת המימוש בפועל (בעת היציאה לפנסיה והזכאות לתשלומי קצבאות)?

הגישה הרווחת בפסיקה היא לאיזון זכויות פנסיוניות במועד התגבשותם והבשלתן בפועל ורק במקרים מסוימים ומיוחדים, אפשר להורות על היוון זכויות מיידי. היוון כזה יכול להיעשות במקרים בהם יש הסכמה בין בני הזוג ולפיהם האיזון יהיה מיידי ומהוון, או במצב בו בן זוג אחד במצב כלכלי מעולה, עשיר ובעל נכסים, ובן הזוג השני במצב כלכלי קשה ביותר, נזקק לכסף למחייתו או לרכישת חלקו של הצד השני בדירת המגורים.

תיק בעניין זה, הגיע לפתחו של ביהמ"ש לדיני משפחה בחיפה. במקרה זה, בני זוג החליטו להתגרש, האישה ביקשה כי יאזנו את הזכויות הפנסיוניות כבר עתה, אולם ביהמ"ש קבע כי אין זה מקרה המצדיק איזון זכויות במועד הפירוד, לאישה יש הכנסה חודשית (האישה בתפקידה היא מורה) וכן יש לה כספים בכדי לרכוש את חלקו של הבעל בדירה.

מהו המועד להיוון גמלת האישה?

מחלוקת נוספת עלתה בסוגיית גיל פרישת האישה: האם האישה תפרוש לגמלאות בגיל 60 (בהתאם לנוהג במשרד החינוך) או בגיל 64, בהתאם לחוק או אולי בכלל בגיל 67, בהתאם לרצונה? ביהמ"ש החליט כי אין צורך להידרש לסוגיה זו, היות ונקבע כי הזכויות הפנסיוניות יאוזנו בעת יציאת הצדדים לגמלאות וקבלת הזכויות בפועל, ולפיכך אין זה משנה כעת מתי תחליט האישה על פרישה. בעת שהיא תחליט לפרוש, אז יאוזנו הזכויות.

האם גם קרן השתלמות הינה ברת איזון?

לטענת האישה, אין לאזן את קרן ההשתלמות שלה, היות והכסף שם אינו נזיל והוא נועד לתשלום עבור ההשתלמויות, לימודיה ורצונה לרכוש תואר.
ביהמ"ש דחה טענה זו של האישה וקבע כי קרן השתלמות הינה רכוש משותף ובר איזון. במיוחד לנוכח חוסר תום הלב בטענת האישה, היות ובקרן נחסכים כספים רבים אשר לא נוצלו. במשך 20 שנה האישה לא יצאה להשתלמות…על כן נקבע כי יש לאזן אף את קרן ההשתלמות של האישה.

תמ"ש (משפחה חיפה) 39639-01-01

ד"ר דוד סער, עו"ד

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור