כיצד מאזנים כספי פנסיה של בני זוג בהליך גירושין?

מאת:

8.5.2014

כאשר בני זוג מתגרשים, המקובל הוא לאזן את הנכסים והמשאבים בצורה הוגנת וראויה. לרוב, הנכסים והזכויות מתחלקים שווה בשווה. כך לדוגמא, אם יש לצדדים חשבון חסכון משותף, האישה תקבל מחצית והגבר יקבל מחצית ממנו. אולם מה עושים במקרה של זכאות לפנסיה, שרק אחד הצדדים מקבל?

בתיק תמ"ש (חיפה) 13690/08 נדון מקרה בו במועד הגירושין של הצדדים, האיש פרש לגמלאות והחל כבר לקבל פנסיה חודשית, בעוד האישה המשיכה לעבוד ולצבור זכויות. במקרה זה, פסק ביהמ"ש כי האישה זכאית כבר עכשיו לקבל מחצית מהפנסיה שלו ורק בעוד 6 שנים (בעת שהיא תפרוש לגמלאות) הוא יקבל את חלקו בפנסיה שלה.

אולם במקרה אחר (שגם הוא נדון בבית המשפט לענייני משפחה בחיפה) תמ"ש 17930/02 נקבלה החלטה הפוכה, גם שם נדון אותו מקרה, בו האיש כבר החל לקבל פנסיה חודשית והאישה עדיין עבדה. במקרה זה נקבע כי כל צד יישאר עם הכנסתו עד צאת האישה לגמלאות ורק אז יאוזנו הפנסיות.

מה עושים? כיצד יש לנהוג במקרים כגון אלה? בא מקרה שלישי ופתר את הסוגיה:

בתמ"ש (תל אביב) 48482/07 ש.מ נק א.מ. נקבע כך: גם במקרה זה, האיש כבר פרש לגמלאות ומקבל פנסיה חודשית בעוד האישה עובדת ומשתכרת יפה. ביהמ"ש קבע כי יש לקבוע את חלקה של האישה בפנסיה של האיש ובמקביל, לקבוע באופן רעיוני את חלקו של האיש בפנסיה של האישה (ניתן לעשות חישוב של הפנסיה, מהו סכום הפנסיה החודשית שהאישה הייתה מקבלת במידה והייתה פורשת לגמלאות ביום הקרע). לאחר קבלת התחשיב עורכים קיזוז של חלקו של האיש בפנסיה של האישה (שכאילו משולמת לה) מתוך סך הכספים אשר מגיעים לה ממנו. ביהמ"ש הוסיף וקבע כי אם ימצא בסופו של יום כי הפנסיה של האישה גבוהה יותר מהפנסיה של האיש, האישה לא תשלם לו הפרשים והם ישולמו לו במועד שבו האישה תתחיל לקבל פנסיה בפועל.

ד"ר דוד סער, עו"ד

בחזרה לעמוד עורך דין דיני משפחה

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור