האם ניתן לשלול קשר בין קטין ובין אמו והסבים?

מאת:

בהתנהלותה של מערכת המשפט, במקרים בהם מעורבים הורים גרושים וילדים, או כל סיטואציה משפטית אחרת שבה מעורבים ילדים, מקפיד בית המשפט לפעול על פי עיקרון העל והוא "טובת הילד". עיקרון זה אומר שכל מקרה נבחן תמיד לאורה של טובת הילד, בניסיון לברר מה היא הדרך שתייצר את התוצאה הטובה ביותר עבור הילד, ומה עשוי למנוע פגיעה בו…

יחד עם זאת, בית המשפט מכיר בכך שטובת הילד הוא מושג מאוד כללי ורחב, ולבית המשפט ישנו מרחב תמרון גדול מאוד בתוכו.

חידוש הקשר עם האם לאחר שנים של נתק והזנחה

מקרה שהובא בפני בית המשפט לענייני משפחה בטבריה, נבחנה סיטואציה בה נולד ילד לאחר יחסים חד פעמיים בין גבר נשוי ואישה גרושה. לאורך השנים סבל הילד מהזנחה מצד אימו הגרושה וגדל בעיקר אצל אביו הנשוי. בשלב מסויים, ביקשה האם לחדש את הקשר עם הבן, ולאפשר לו גם להכיר את סבו וסבתו, הוריה של האם. רשויות הרווחה שבחנו את הדברים, חשבו שלא יהיה זה נכון לאפשר לאם לפגוש את בנה, או לנסות ולחדש את הקשר מולה ומול הסבים, ועל כך הגישה האישה ערעור לבית המשפט.

בחינת טובת הילד לצד זכות היסוד של ההורה לראות את ילדיו

מן הסתם, מדובר בסיטואציה אנושית יוצאת דופן, המעלה שאלות קשות לכאן ולכאן. מצד אחד, חוסר הרצון של הילד לחדש את הקשר עם אימו, יכול להצביע על כך שטובת הילד מחייבת מניעת חידוש הקשר. מצד שני, זכות ההורה לגדל את ילדיו ולראות אותם היא זכות יסוד, שהפרתה דורשת נסיבות חריגות במיוחד. כמו כן, בראייה בוגרת של הדברים, בהחלט ניתן להגיע למסקנה כי קשר רגשי של ילד עם אימו הוא דבר חשוב לכל ילד, וגם אם הילד נמצא בשלב בחייו בו הוא מלא כעסים על אימו, טובתו היא דווקא כן חידוש הקשר.

שלילת מסקנות רשויות הרווחה ודעת המומחה

בהתאם לכך, שלל בית המשפט את מסקנות רשויות הרווחה, על אף שאלו קיבלו חיזוק מחוות דעת מקצועית של מומחה שמונה על ידי בית המשפט. לעניין זה, קבע בית המשפט כי על אף שחוות דעת מומחה הוא כלי שעל בית המשפט לייחס לו חשיבות יוצאת דופן, בסופו של דבר ההחלטה הסופית היא של בית המשפט, והוא צריך לפעול על פי שיקול דעתו.

גיבוש מתווה לעידוד חידוש הקשר

לסיכום המקרה, קבע בית המשפט כי הן טובת הילד והן זכות היסוד של האם, מחייבות גיבוש מתווה שיאפשר את חידוש הקשר בין הילד לאם. בכלל זה, הדגישו השופטים גם את חשיבות הקשר בין הילד ובין הסבים, וגם לעניין זה נימקו את מידת החשיבות הרבה ביצירת קשר בריא בין נכד ובין הסבים, ודרשו מכל הצדדים המעורבים לתמוך במתווה שגובש לטובת חידוש הקשר.

מה הסיכוי של התביעה שלי?
השלימו את 3 השלבים בטופס ליחצו על הזמן שיחת הערכה ונחזור בהקדם!

ממלאים את הפרטים ולוחצים על הכפתור